Trwa ładowanie...

Bez podwyżki VAT dług przekroczyłby 55 proc. PKB

Bez podwyżki stawek podatku VAT od stycznia 2011 roku dług publiczny w relacji do PKB przekroczyłby drugi próg ostrożnościowy z ustawy o finansach publicznych, czyli 55 proc. - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Bez podwyżki VAT dług przekroczyłby 55 proc. PKBŹródło: Jupiterimages
d2vlkrf
d2vlkrf

- Oceniając skutki proponowanych zmian w zakresie podatku VAT, należy mieć na uwadze, iż w przypadku rezygnacji z tych zmian relacja długu publicznego do PKB przekroczyłaby wartość 55 proc., co oznaczałoby konieczność podjęcia działań naprawczych przewidzianych w ustawie o finansach publicznych - napisał Grabowski z odpowiedzi na interpelację poselską.

- Negatywny efekt tych rozwiązań byłby znacznie większy niż szacowany efekt podwyższenia stawek VAT. Proponowane podwyżki stawek VAT są więc najbardziej optymalnym sposobem zachowania dyscypliny w finansach publicznych, którego skutki są jak najmniej uciążliwe dla najmniej zamożnych gospodarstw domowych - dodał.

Od 1 stycznia 2011 roku MF chce podwyższyć wszystkie stawki VAT o 1 punkt procentowy na trzy lata, tj. do 31 grudnia 2013 roku.

Od przyszłego roku będą obowiązywały trzy nowe stawki VAT: 5 proc., 8 proc. i 23 proc.

d2vlkrf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vlkrf