Trwa ładowanie...

Bezpieczeństwo seniorów. Ważna inicjatywa Ministerstwa Pracy, ZUS i Poczty Polskiej

Resort pracy będzie współpracował z ZUS i Pocztą Polską przy realizacji kampanii informacyjnej "Bezpieczny i Aktywny Senior". Celem akcji jest uchronienie osób starszych m.in. przed oszustwami i przemocą.

Bezpieczeństwo seniorów. Ważna inicjatywa Ministerstwa Pracy, ZUS i Poczty PolskiejŹródło: PAP, fot: PAP/Lech Muszyński
d4xd8c5
d4xd8c5

To już prawdziwa plaga. Osoby w podeszłym wieku wciąż bardzo często padają ofiarami oszustów. Aby dotrzeć do jak największej liczby seniorów, resort pracy będzie współpracował z ZUS i Pocztą Polską przy realizacji kampanii informacyjnej "Bezpieczny i Aktywny Senior". Celem akcji jest uchronienie osób starszych przed oszustwami i przemocą.

Dzięki podpisanemu we wtorek porozumieniu do osób starszych mają dotrzeć materiały informacyjne przygotowane w ramach uruchomionej w grudniu kampanii "Bezpieczny i Aktywny senior". Materiały te mają pomóc np. w odpowiedzialnym wyborze domu opieki, a także informują o prawach konsumenta i wskazują, gdzie szukać porady prawnej.

Priorytetowym celem kampanii jest poprawa bezpieczeństwa osób starszych i podniesienie świadomości społecznej w tym obszarze. Chodzi m.in. o uchronienie osób starszych przed przestępstwami, takimi jak oszustwa, wyłudzenia pieniędzy, nieuczciwe praktyki przedsiębiorców, nadużycia w prywatnych placówkach całodobowego pobytu, przemoc oraz dyskryminacja ze względu na wiek.

-Nawet najszczelniejsze regulacje prawne nie będą wystarczające, jeżeli działania takie nie staną się społecznie nieakceptowalne oraz silnie stygmatyzowane - podkreśla minister Elżbieta Rafalska. - Ważne jest także uświadomienie seniorom, z jakimi zagrożeniami mogą się zetknąć oraz gdzie szukać pomocy - dodaje.

d4xd8c5

Drugim priorytetowym obszarem kampanii jest szeroko rozumiana aktywność seniorów - zawodowa, społeczna, sportowa, edukacyjna, kulturalna i rekreacyjna. Resort rodziny przypomina, że prowadzenie aktywnego i zdrowego stylu życia znacznie poprawia stan zdrowia oraz wydłuża okres samodzielności osób starszych.

Z badań prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że jedynie co czwarta osoba po ukończeniu 60. roku życia uczestniczy w zajęciach sportowych lub rekreacji ruchowej.

d4xd8c5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4xd8c5