Trwa ładowanie...

Bezrobocie w Polsce najwyższe w całej UE

Stopa bezrobocia w grudniu wzrosła do 14,9 procent, z 14,8 procent w listopadzie - wynika ze wstępnych wyliczeń Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Bezrobocie w Polsce najwyższe w całej UEŹródło: WP.PL
d46u50z
d46u50z

Minister Anna Kalata szacowała, że stopa bezrobocia w grudniu utrzyma się na poziomie 14,8 i że możliwy jest dalszy spadek bezrobocia. Według minister Kalaty bezrobocie pod koniec tego roku może spaść nawet do 13,6 procent

Tymczasem z danych Eurostatu - agencji statystycznej Unii Europejskiej - wynika, że stopa bezrobocia w 25 państwach Unii Europejskiej wyniosła w listopadzie 7,7 procent. Najwyższa była w Polsce oraz na Słowacji.

Eurostat poinformował, że w listopadzie ubiegłego roku, stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 13,6%. Tymczasem z danych resortu pracy wynika, że wyniosła poniżej 15%. Rozbieżność jest efektem różnych sposobów liczenia.

Leszek Kąsek, ekonomista Banku Światowego, powiedział, że zbliżone do naszego bezrobocie ma Słowacja. Z danych Eurostatu wynika, że wynosi ono 12,3 procent.

d46u50z

Leszek Kąsek zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich dwóch lat, także ze względu na migrację zarobkową, sytuacja na naszym rynku pracy poprawiła się. Jego zdaniem nie można natomiast liczyć na głębszy spadek bezrobocia z tego powodu, że ma ono przede wszystkim charakter strukturalny. Kwalifikacje potencjalnych pracowników są niedostosowane do potrzeb przedsiębiorców.

Ekonomista powiedział, że w ostatnich latach Słowacja odnotowała szybszy spadek bezrobocia niż Polska. Przypomniał, że jeszcze kilka lat temu Słowacja była krajem największego bezrobocia w Europie.

Z danych Eurostatu wynika, że w Czechach stopa bezrobocia wynosiła w listopadzie 6,8 procent, a na Węgrzech - 7,7 procent.

Leszek Kąsek zwrócił uwagę, że ze względu na złą sytuację makroekonomiczną wzrosła stopa bezrobocia na Węgrzech. Jednak jest to wzrost z bardzo niskiego pułapu, bowiem bezrobocie w tym kraju było na poziomie około 5 procent.

Z raportu europejskiego, pozarządowego ośrodku badawczego, który opublikowano we wrześniu ubiegłego roku, wynika, że w celach zarobkowych wyjechało do krajów Unii ponad milion 120 tysięcy Polaków.

d46u50z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46u50z