Trwa ładowanie...
d58tsmh

Białowieski Park Narodowy nie zostanie powiększony

Ministerstwo Środowiska na razie nie planuje powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego - poinformował w środę wiceminister środowiska i Główny Konserwator Przyrody Janusz Zaleski.

d58tsmh
d58tsmh

Jak powiedział Zaleski, na środowym posiedzeniu Sejmowej komisji środowiska, minister środowiska nie występuje "dzisiaj" z projektem poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego, ponieważ próby jego poszerzenia podejmowane przez poprzednich ministrów środowiska "spełzły na niczym". "Teraz czekamy na dalszy rozwój wydarzeń, na dalsze prace parlamentu (ws. obywatelskiego projektu ws. parków narodowych - PAP) i zobaczymy w jakim kierunku one pójdą" - dodał.

Przypomniał, że obywatelski projekt ma wsparcie rządu. W styczniu br. Sejm skierował projekt ustawy do prac w podkomisji. Projekt m.in. pozbawia samorządy możliwości blokowania zmian granic parków narodowych. Autorom projektu chodziło głównie o możliwość powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego.

Według obowiązującej ustawy o ochronie przyrody zamiana granic parku czy też jego utworzenie wymaga "uzgodnienia" z odpowiednimi samorządami. W obywatelskim projekcie mowa jest tylko o "zaopiniowaniu" projektu rozporządzenia ws. parku przez samorząd, Państwową Radę Ochrony Przyrody oraz zainteresowane organizacje pozarządowe.

Przewodniczący podkomisji nadzwyczajnej ds. tego projektu poseł PO Arkadiusz Litwiński poinformował w środę, że podkomisja powinna zakończyć prace na projektem ustawy we wrześniu.

d58tsmh

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji środowiska prof. Jan Szyszko (PiS), wskazał na możliwość degradacji "cennych" gatunków zwierząt, które zamieszkują tereny, o które miałby się poszerzyć np. Białowieski Parku Narodowym. Ocenił, że na obszarze nieobjętym parkiem narodowym żyją "cenne" gatunki roślin i zwierząt, które właśnie dzięki działalności ludzkiej, np. prowadzenia wyrębów lasów mogą tam występować. Dlatego - jego zdaniem - konieczna jest inwentaryzacja chronionych gatunków.

- Każdy park, który tworzymy służy ochronie przyrody, tworzona jest też odpowiednia inwentaryzacja, bo takie jest prawo - odpowiedział Zaleski.

Wiceminister przedstawił posłom także informację nt. funkcjonowania parków narodowych po zmianach ustawy o ochronie przyrody. Według nowego prawa od 1 stycznia 2012 r. parki narodowe stały się osobami prawnymi. Prowadzą m.in. samodzielną gospodarkę finansową.

Jak podkreślił, z powodu krótkiego czasu jaki upłynął od momentu wejścia w życie nowych przepisów, nie jest możliwe dokonanie oceny wprowadzonych zmian. Zaznaczył, że parki nie mają nowych zadań, ponieważ wynikają one z ustawy o ochronie przyrody. - Zmieniły się możliwości działania, jakie parki mają przez to, że w pewnym stopniu uelastyczniono sposób zarządzania finansami parków - powiedział. Ocenił, że nowe przepisy na pewno wpłynęły na aktywność dyrektorów parków narodowych w zdobywaniu funduszy unijnych.

d58tsmh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d58tsmh