Bielskie biuro podróży OK Services Travel odwołało wyjazdy zagraniczne
Bielskie biuro OK Services Travel odwołało środowe wyjazdy do Bułgarii, Chorwacji i na grecką wyspę Korfu. W ogłoszeniu umieszczonym na stronie internetowej poprosiło klientów, by nie przychodzili na miejsce zbiórek.
Śląski urząd marszałkowski rozpoczął organizację powrotu do kraju ok. 750 klientów bielskiego biura podróży OK Services Travel, przebywających w Chorwacji, Bułgarii i Grecji. Firma ogłosiła w środę niewypłacalność. Pierwsi turyści mają wrócić do Polski już w czwartek. Informacja o problemach bielskiej firmy pojawiła się w środę. Na stronie internetowej biura zamieszczono informację o odwołaniu wyjazdów do Bułgarii, Chorwacji i na grecką wyspę Korfu. W ogłoszeniu firma poprosiła klientów, by nie przychodzili na miejsce zbiórek. Rzeczniczka marszałka woj. śląskiego Aleksandra Marzyńska powiedziała PAP, że biuro nie informowało urzędu o swoich kłopotach. Stało się to dopiero w środę około południa, gdy szefowa firmy przyjechała do urzędu marszałkowskiego i poinformowała o niewypłacalności. Umożliwia to uruchomienie polisy ubezpieczeniowej i włączenie się urzędu w organizację powrotu turystów do kraju. Jak powiedział dziennikarzom Janusz Raczek, dyrektor Wydziału Turystyki i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim Woj.
Śląskiego, urzędnicy ustalają teraz dokładne miejsca pobytu klientów biura i terminy sprowadzenia ich do kraju. Pierwsza grupa będzie wracała do Polski w czwartek, pozostałe - w zależności od tego, do kiedy mają opłacone hotele. Nie do końca wiadomo, jak rozłożą się koszty sprowadzenia turystów do Polski. Zabezpieczenie finansowe, które w przypadku OK Services Travel wynosi 58 tys. zł i zostanie przelane na konto urzędu marszałkowskiego, na pewno nie wystarczy. Właściciel biura, który ma jeszcze na koncie jakieś środki obiecał, że przeznaczy je na sprowadzenie swoich klientów do kraju. - Na pewno marszałek nie pozostawi mieszkańców woj. śląskiego za granicą i jeżeli będzie taka konieczność, aby przeznaczyć na ten cel środki z budżetu województwa, to na pewno pan marszałek to zrobi - zapewnił Raczek. Dyrektor zaznaczył, że wysokość sumy gwarancyjnej ustala ubezpieczyciel na podstawie dokumentów przedstawionych przez biuro podróży, urząd marszałkowski nie ma możliwości kontroli finansów biur podróży. Zgodnie z
przepisami urząd może odmówić rejestracji biura podróży tylko wówczas, jeśli właściciel nie przedstawi wymaganej dokumentacji lub jest skazany prawomocnie za tego typu przestępstwo. Prezes śląskiego oddziału Polskiej Izby Turystyki Grzegorz Chmielewski powiedział PAP, że w środę rozmawiał telefonicznie z szefową bielskiej firmy. Jak mówiła, biuro w ciągu dwóch tygodni ma ogłosić upadłość. - Według przekazanej mi informacji, problemy finansowe biura są wynikiem niewystarczającej ilości sprzedanych wycieczek - dodał. - Mam nadzieję, że powrót klientów odbędzie się w sposób cywilizowany. Według zapewnień szefowej firmy rachunki są opłacone i nikt nie zostanie wystawiony przed hotel do czasu zorganizowania powrotu - powiedział Chmielewski. Prezes dodał, że dotychczas nie było żadnych sygnałów o kłopotach finansowych OK Services Travel. Nie było też skarg klientów ani kontrahentów na tego organizatora wyjazdów. Problemy finansowe bielskiej firmy dotykają nie tylko tych, którzy pojechali z nią za granicę i będą
musieli skrócić wypoczynek, ale też tych, którzy podpisali umowy na wyjazd. Prawdopodobnie chodzi o ponad tysiąc osób. Na stronie urzędu marszałkowskiego ma zostać zamieszczony formularz wniosku o odzyskanie pieniędzy i informacje, jak go wypełnić. Biuro Podróży OK Services Travel na stronie internetowej informuje, że jest organizatorem wyjazdów autokarowych. Jest zrzeszone w Polskiej Izbie Turystyki. Wystawcą gwarancji ubezpieczeniowej jest Towarzystwo Ubezpieczeniowe Europa SA.