Birmańczycy protestują przeciwko gazociągowi
Działacze birmańskiej opozycji protestują przeciw budowie gazociągu, który połączy wybrzeże Birmy z Chinami. Według opozycjonistów Chiny w zamian za zezwolenie na eksploatację podmorskich złóż gazu należących do Birmy blokują działania Rady Bezpieczeństwa ONZ mające na celu skłonienie rządzącej junty wojskowej do demokratyzacji kraju.
Liczący ponad cztery tysiące kilometrów gazociąg pozwoli na bezpośredni przesył gazu z podmorskich złóż w Zatoce Bengalskiej do Chin. Będzie mógł być także wykorzystywany do transportowania gazu kupowanego przez Chiny w krajach Zatoki Perskiej i przywożonego w rejon birmańskiego wybrzeża statkami. Opozycja birmańska twierdzi, że zyski z tej inwestycji, sięgające niemal miliarda dolarów rocznie, zostaną wykorzystane przez rządzącą juntę jedynie w celu zakupu broni oraz wzmocnienia sił aparatu represyjnego.
Budowa gazociągu pociągnie za sobą także konieczność licznych przesiedleń ludności. Opozycjoniści zwracają uwagę, że w ostatnich latach w Birmie dochodziło do przymusowych wysiedleń na masową skalę wskutek realizowania przez władze inwestycji przemysłowych. Przesiedlanej ludności nie zapewniano godziwych warunków życia. Birmańscy opozycjoniści podkreślają, że ponad czterdzieści chińskich firm realizuje w Birmie około dwustu projektów przemysłowych, ale ludność kraju nie odczuwa pożytków z realizacji tych przedsięwzięć.