Trwa ładowanie...
dths1ca

Biura podróży niepotrzebnie się martwiły. Prawie pół miliona dzieci na koloniach, obozach i półkoloniach

Kuratoria zarejestrowały 13 tys. zgłoszeń od organizatorów kolonii, półkolonii i obozów. Obawy firm organizujących wyjazdy o to, że to będzie martwy sezon, na szczęście się nie potwierdziły.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W tym roku organizatorzy mają dodatkowe obowiązki dotyczące bezpieczeństwa dzieci i młodzieży
W tym roku organizatorzy mają dodatkowe obowiązki dotyczące bezpieczeństwa dzieci i młodzieży (PAP)
dths1ca

Po tym, jak w kwietniu minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że o zorganizowanym wypoczynku dzieci i młodzieży latem możemy zapomnieć, strach padł na organizatorów kolonii. Okazało się, że niepotrzebnie.

Obozy i kolonie wyjazdowe oraz stacjonarne półkolonie odbywają się i w sumie łącznie skorzysta z nich prawie 435 tys. uczniów – poinformowała w rozmowie z PAP rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska.

Kuratorzy zatwierdzili ponad 13 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku. Każdy organizator ma obowiązek, najpóźniej na 21 dni przed rozpoczęciem turnusu (w przypadku półkolonii i wyjazdów zagranicznych termin wynosi 14 dni) zgłosić zamiar organizacji pobytu i podać niezbędne informacje. I tak, musi poinformować o miejscu wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, o warunkach sanitarno-higienicznych, liczbie uczestników, zatrudnionej kadrze i o programie pracy z dziećmi.

dths1ca

Obejrzyj: Wakacyjni oszuści. Na co się nabieramy najczęściej?

Rodzice mogą sprawdzić, czy organizator, któremu chcą powierzyć dziecko, dopełnił niezbędnych formalności. Ogólnodostępna baza dostępna jest pod tym adresem.

W tym roku na organizatorach ciążą dodatkowe obowiązki. Przykładowo, w miejscach, w których odbywają się kolonie czy obozy, musi być wyznaczony pokój na izolację, w której umieszczone zostanie dziecko lub opiekun, który zdradza objawy choroby.

dths1ca

Z kolei rodzice dzieci poświadczają na piśmie, że w dniu wyjazdu dziecko jest zdrowe oraz że nie mieszkało z osobą przebywającą na kwarantannie i nie miało kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie w okresie 14 dni przez rozpoczęciem wypoczynku.

Dzieci odpoczywają się i bawią przede wszystkim w kraju (planowana liczba uczestników wyjazdów krajowych to 280 tys. dzieci). Czas na półkoloniach spędzi ponad 151 tys. dzieci, a na wyjazdach zagranicznych -niecałe 4 tys. dzieci i młodzieży.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dths1ca

Podziel się opinią

Share
dths1ca
dths1ca