Blisko 7,5 mln franków szwajcarskich na lokalne inicjatywy
Blisko 7,5 mln franków szwajcarskich jest do rozdysponowania w ramach programu na rzecz rozwoju lokalnych inicjatyw w powiatach gorlickim i nowosądeckim w Małopolsce. Projekt jest finansowany w środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Barbara Malczyk z Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (MARR) podkreśliła we wtorek, że jest to największy pod względem wartości projekt w Polsce finansowany ze środków pomocowych rządu Szwajcarii. Agencja realizuje go w partnerstwie z Małopolską Organizacją Turystyczną oraz powiatami gorlickim i nowosądeckim.
Program obejmie wszystkie gminy subregionu. Jak wskazują analizy, powiaty sądecki i gorlicki, pomimo walorów uzdrowiskowych i kulturowych, stanowią region o nie w pełni wykorzystanym potencjale turystycznym. Ponadto jest to obszar o najwyższym bezrobociu w Małopolsce (19,3 proc. powiat nowosądecki, 16,8 proc. gorlicki), niskiej aktywności gospodarczej oraz silnych tradycjach rolniczych.
Projekt będzie zmierzał w trzech kierunkach: rozwoju lokalnej przedsiębiorczości (ze szczególnym uwzględnieniem turystyki i agroturystyki), podnoszenia kompetencji zawodowych mieszkańców oraz stworzenia spójnego i skutecznego systemu marketingu terytorialnego.
Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dotacje na rozwój działalności gospodarczej w wysokości od 50 do 150 tys. zł. Wsparcie finansowe trafi do co najmniej 50 przedsiębiorstw. Dodatkowo każdy przedsiębiorca otrzyma 10 godzin doradztwa biznesowego.
Zorganizowane zostaną kursy i szkolenia z zakresu między innymi hotelarstwa, obsługi ruchu agroturystycznego czy uprawy i ochrony roślin. Chętni, którzy wezmą udział w kursach, zdobędą zawód kucharza, kelnera czy mechanika samochodowego. Zajęcia poprowadzą dwa ścisłe ze sobą współpracujące Centra Kształcenia Praktycznego - w Nawojowej i w Gorlicach.
W szkoleniach, oprócz metod tradycyjnych, zostanie wykorzystana metoda e-learningowa. Dzięki temu w kursach będą mogły wziąć udział matki opiekujące się dziećmi, osoby niepełnosprawne, bezrobotni oraz osoby mieszkające na wsi. W sumie przeszkolonych zostanie 800 osób.
Stworzony zostanie spójny system promocji subregionu, w tym lokalnych marek i atrakcji turystycznych. Planowane jest powołanie platformy współpracy zrzeszającej regionalne organizacje i instytucje z branży turystycznej.
Rolnicy, przetwórcy, właściciele gospodarstw agroturystycznych otrzymają pomoc w produkcji lokalnych produktów oraz ich promocji. Na terenie Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu zostanie zorganizowane miejsce sprzedaży produktów regionalnych. Prawo ich wystawiania będą mieli rolnicy związani z lokalnymi grupami producenckimi. W ramach projektu stworzona zostanie Wirtualna Mapa Produktów Regionalnych promująca lokalne marki.
Szwajcarsko-Polski Program Współpracy jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej Polsce i dziewięciu innym państwom, które przystąpiły do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. Trafi do nich ponad 1 mld franków szwajcarskich, z czego niemal połowa, ok. 489 mln franków, przeznaczona będzie dla Polski. Program został uruchomiony 15 września 2008 r.
Co najmniej 40 proc. środków programu zostanie wydatkowane w województwach: lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim oraz małopolskim, gdzie realizowanych jest 10 projektów finansowanych przez rząd Szwajcarii.