Trwa ładowanie...

Błyskawicznie znika pula pieniędzy na MdM w 2017 r. W trzy dni wpłynęły wnioski na 137 mln zł

- Wszystko wskazuje na to, że także środki przeznaczone na 2018 r. będą szybko topnieć - ostrzega Tomasz Przyrowski z Metrofinance.

Błyskawicznie znika pula pieniędzy na MdM w 2017 r. W trzy dni wpłynęły wnioski na 137 mln zł
d3m0vt8
d3m0vt8

Kto nie przygotował się zawczasu do złożenia wniosku o dopłatę do zakupu mieszkania z programu "Mieszkanie dla Młodych", może już nie załapać się na tegoroczne rozdanie. Zaledwie w ciągu trzech dni wpłynęły wnioski na kwotę 137 mln zł, co stanowi ponad jedna trzecią całej tegorocznej puli - 382 mln zł. Eksperci ostrzegają, że bardzo trudno może być o skorzystanie z MdM na 2018 rok, w ostatniej edycji tego programu.

Jak informuje "Rzeczpospolita", w ostatnich tygodniach ubiegłego roku trwało gorączkowe załatwianie formalności przez osoby zainteresowane dopłatami z MdM. Klienci z wyprzedzeniem składali wnioski w bankach i rezerwowali lokale u deweloperów, którzy często zgadzali się na przełożenie płatności na 2017 roku.

Zainteresowanie programem okazało się rekordowe. Jak informuje gazeta, tylko 2 i 3 stycznia banki udzielające kredytów hipotecznych w ramach programu MdM przesłały do Banku Gospodarstwa Krajowego wnioski o dopłaty na sumę 122 mln zł.

- Jeżeli chodzi o pulę dopłat na 2017 r., to rzeczywiście tylko szybkie złożenie wniosku może zagwarantować możliwość skorzystania z MdM - komentuje dla WP money Tomasz Przyrowski, dyrektor spółki Metrofinance. - Niesamowicie szybkie tempo składania kolejnych wniosków powoduje, że środki na dopłaty na ten rok mogą się skończyć w najbliższych tygodniach - stwierdza.

d3m0vt8

- Wszystko wskazuje na to, że także środki przeznaczone na 2018 r. będą szybko topnieć - ostrzega ekspert. - Przypominam, że składanie wniosków na 2018 r. zostanie zablokowane w przypadku wykorzystania 50 proc. limitu przeznaczonego na ten rok. Jako, że będzie to ostatni rok funkcjonowania MdM można liczyć się z bardzo dużym zainteresowaniem kredytobiorców - dodaje.

Uruchomiony w 2014 roku program Mieszkanie dla Młodych, w ramach którego o dopłatę do zakupu mieszkania mogą starać się młode osoby kupujące pierwsze mieszkanie lub rodziny wychowujące przynajmniej troje dzieci, nie cieszył się wcześniej szczególną popularnością - w pierwszym roku wykorzystano zaledwie jedną trzecią dostępnych środków, a rok później - 83 proc.

W rzeczywistości wykorzystanie środków z puli przeznaczonej na 2015 rok wyniosło mniej, bo jedynie 73 proc. W ustawie zapisano bowiem 715 mln zł na MdM na 2015 rok, z czego wykorzystane zostało 521 mln zł. Jak się okazuje, w grudniu tego roku limit został zmniejszony o 100 mln zł, do 615 mln, dzięki czemu "rzutem na taśmę" poprawiono statystykę wykorzystania środków.

Prawdziwa eksplozja popularności "Mieszkania dla Młodych" nastąpiła we wrześniu 2015 roku, gdy w ramach zmian systemu włączono do niego także lokale z rynku wtórnego. Pieniądze na dopłaty w ramach MdM na 2016 rok skończyły się już w marcu, więc zainteresowanym pozostało złożenie wniosku o wypłatę pieniędzy z puli na 2017 rok. Gdy w lipcu zamrożona została połowa limitu środków na 2017 r., zgodnie z zasadami programu przyjmowanie wniosków przerwano, by wznowić je od nowego roku.

d3m0vt8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m0vt8