Boni: na przejściu na sygnał cyfrowy skorzystała TVP i nadawcy prywatni
We wtorek kończy się proces przechodzenia z sygnału analogowego na cyfrowy w Polsce. W Giżycku, gdzie świętowano ostatnie wyłączenia nadajników telewizji analogowej, szef MAC Michał Boni mówił, że na tym procesie skorzystała i Telewizja Polska i nadawcy prywatni.
23.07.2013 | aktual.: 01.08.2013 13:24
Proces przejścia z nadawania analogowego na cyfrowy rozpoczął się w Giżycku o godz. 6 rano, kiedy to minister administracji i cyfryzacji włączył guzik uruchamiający nadawanie cyfrowe.
- Telewizja cyfrowa w Polsce jest faktem, a dzięki temu, że jest faktem, otwierają się nowe możliwości, ponieważ tak na dobrą sprawę droga cyfryzacji jest drogą w nieskończoność - powiedział Boni.
Całkowite wyłączenie sygnału telewizji analogowej oznacza, że programy telewizyjne emitowane drogą naziemną będzie można odbierać wyłącznie w sposób cyfrowy. W miejsce dotychczasowych kilku ogólnodostępnych programów telewizji analogowej widzowie uzyskają dostęp do 22 programów nadawanych z trzech multipleksów cyfrowych (tzw. MUX).
Na konferencji prasowej w Giżycku Boni dziękował wszystkim zaangażowanym w proces cyfryzacji polskiej telewizji i podkreślał, że proces ten przebiegał bez większych perturbacji i kłopotów. Minister podkreślał, że w związku z przechodzeniem z nadawania analogowego na cyfrowe ogromną pracę wykonały zarówno służby techniczne, jak i organizatorzy szeregu akcji informacyjnych i edukacyjnych.
- Wyemitowano ponad 17 tys. spotów na temat cyfryzacji, uruchomiono stronę internetową, na której odnotowano 4,8 mln wejść, odbyło się w szkołach ponad 40 tys. lekcji, bo chcieliśmy, by młodzież wtajemniczała i pomagała w tym procesie rodzicom i dziadkom - wyliczał Boni.
Zdaniem ministra na przejściu na nadawanie cyfrowe skorzystała nie tylko publiczna telewizja, która polepszyła jakość nadawania i poszerzyła swoją dostępność, ale i nadawcy prywatni.
- Oni bardzo skorzystali na cyfryzacji telewizji, bo kanały ich stacji docierają w miejsca, gdzie dotąd nie docierały - podkreślił Boni i dodał, że w związku z nowym rodzajem nadawania opracowywane będą "nowe zadania telewizji".
- Jedno, nad którym już pracujemy, to regionalne systemy ostrzegania, które nie tylko będą mówiły o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska, ale też (...) jak się zachować, co robić - przyznał Boni.
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj nawiązując do słów Boniego o korzyściach płynących z cyfryzacji dla nadawców prywatnych powiedziała, że stacje komercyjne zwiększyły swój zasięg - docierały do kilkunastu procent Polaków, teraz docierają do 98 proc. ludności w kraju.
Obecny na konferencji prasowej prezes zarządu TVP Juliusz Braun także podkreślał, że operacja cyfryzacji przebiegała sprawnie. - To, jak sprawnie dokonała się ogromna cywilizacyjna zmiana w Polsce, pokazuje, że w Polsce jesteśmy przygotowani do przeprowadzania takich zmian - mówił Braun.
Proces wyłączania nadajników analogowych i przechodzenie na nadawanie cyfrowe w Polsce odbywał się w siedmiu etapach.
Pierwszy etap wyłączeń nastąpił 7 listopada 2012 w Zielonej Górze i Żaganiu i objął 1,2 mln osób mieszkających w 173 gminach. Następnie wyłączenia odbyły się pod koniec listopada 2012 roku w Gdańsku, Iławie i Poznaniu (objęły 4,6 mln osób z 332 gmin), w marcu 2013 roku wyłączono analogowe nadawanie w Elblągu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie, Wiśle (5,86 mln osób z 365 gmin). Jak przyznało MAC ze względu na ukształtowanie terenu był to najtrudniejszy etap wyłączeń telewizji analogowej. W docieraniu do górskich stacji nadawczych posiłkowano się skuterami śnieżnymi i korzystano z pomocy strażaków.
Czwarty etap cyfryzacji, który odbywał się 22 i 23 kwietnia, objął rejony Częstochowy, Gorlic, Kłodzka, Opola, Rabki, Szczawnicy, Tarnowa, Wrocławia i Zakopanego (4,8 mln osób z 379 gmin). Kolejne nadajniki wyłączono 20 maja w Białogardzie, Bydgoszczy, Gnieźnie, Kaliszu, Katowicach, Koninie, Koszalinie, Krakowie, Lęborku, Łodzi, Pile, Świnoujściu (12,4 mln osób z 754 gmin). W przedostatnim etapie cyfryzacji nadajniki wyłączono 17 czerwca w Białymstoku, Dęblinie, Kielcach, Lublinie, Olsztynie, Opocznie, Płocku, Przemyślu, Siedlcach, Suwałkach i Zamościu (7,8 mln osób z 782 gmin).
Ostatnim etapem cyfryzacji objęto nadajniki w Giżycku, Jeleniej Górze, Leżajsku i Ostrołęce (2 mln osób w 220 gminach).