Trwa ładowanie...
ddktbr2
boni
21-02-2013 21:40

Boni przedstawił związkom wyznaniowym propozycję zwiększenia odpisu podatkowego

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni przedstawił w czwartek mniejszym Kościołom i związkom wyznaniowym propozycję zwiększania odpisu podatkowego z 0,3 proc. do 0,5 proc. Ma on zastąpić Fundusz Kościelny.

ddktbr2
ddktbr2

Zgodnie z rządową propozycją o przekazaniu odpisu na wybrany Kościół lub związek wyznaniowy obywatele mogliby decydować już w 2014 r. - w rozliczeniu PIT za rok 2013. Przez trzy lata rząd ma gwarantować, że Kościoły i związki wyznaniowe nie będą otrzymywały mniej niż do tej pory, w ramach Funduszu.

Sekretarz Rady Polskiej Unii Buddyjskiej lama Waldemar Zych podkreślił w rozmowie z PAP, że buddyści są usatysfakcjonowani propozycją rządu. Dodał, że mają oni "małe pole do negocjacji", gdyż w czasach komunistycznych nie utracili majątku na rzecz Skarbu Państwa, tak jak np. Kościół katolicki.

Lama Zych podkreślił, że w Polsce jest około 10 tys. buddystów, a także kilkadziesiąt tysięcy emigrantów z Azji tego wyznania. "Nie obawiamy się, że członkowie naszego związku nie będą dokonywali odpisów podatkowych. Polscy buddyści to w zdecydowanej większości przedstawiciele inteligencji, ludzie wykształceni" - powiedział.

Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Piotr Kadlcik powiedział PAP, że przedstawiciele wyznań mniejszościowych traktują rządową propozycję jako "materiał roboczy, wokół którego w przyszłości będzie można zbudować ostateczne porozumienie w tej trudnej sprawie".

ddktbr2

- Jednocześnie podtrzymujemy naszą największą obawę o jawność deklaracji przynależności wyznaniowej w dokumentach podatkowych, szczególnie trudną do wyobrażenia przez społeczność żydowską, w przypadku której deklaracja ta dotyczy nie tylko samego wyznania, ale także narodowości - podkreślił Kadlcik.

Wcześniej w czwartek zespoły konkordatowe: kościelny i rządowy osiągnęły kompromis ws. wysokości dobrowolnego odpisu na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych - 0,5 proc. Teraz ustalenia zespołów muszą zaakceptować rząd i Konferencja Episkopatu Polski.

Obecnie z Funduszu Kościelnego - którego likwidację zapowiedział w expose premier Donald Tusk - pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych.

Fundusz Kościelny działa na mocy ustawy z 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych. Powstał jako rekompensata za bezprawne zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa.

Fundusz finansuje działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach. Działa na rzecz wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych. W planie budżetu na 2013 r. rząd zaplanował przekazanie na Fundusz Kościelny ponad 94,3 mln zł.

ddktbr2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddktbr2