Trwa ładowanie...
bp

BP: koniec sporu z rosyjskim konsorcjum AAR

Koncern BP poinformował o zawarciu porozumienia z rosyjskim konsorcjum AAR, właścicielem 50 proc. udziałów w spółce TNK-BP. Porozumienie daje BP zielone światło na zaangażowanie się w energetyczne projekty poszukiwawcze w Rosji, zwłaszcza w Arktyce.

Share
BP: koniec sporu z rosyjskim konsorcjum AAR
Źródło: OYVING HAGEN / AFP
d3o13kp

Strony postanowiły zrezygnować z wzajemnych roszczeń. W związku z tym BP i AAR mają wolną rękę w działalności operacyjnej w Rosji i na Ukrainie.

BP i AAR zadeklarowały również wolę współpracy w procesie wycofywania się brytyjskiego koncernu ze spółki TNK-BP i przekazania 50 proc. udziałów w ręce rosyjskiego Rosnieftu.

Porozumienie daje BP od dawna wyczekiwane zielone światło na zaangażowanie się w projekty poszukiwawcze w Rosji, zwłaszcza w Arktyce. Koncern w zeszłym roku był bliski podpisania umowy w tej sprawie z Rosnieftem. Na przeszkodzie stanął jednak sprzeciw konsorcjum AAR, które powołując się na statut TNK-BP twierdziło, że BP nie może angażować się w Rosji w projekty poszukiwawcze z innymi partnerami.

W efekcie licznych sporów z rosyjskimi udziałowcami BP zdecydowało się w tym roku sprzedać swoje udziały w TNK-BP. Brytyjski koncern wybrał ofertę Rosnieftu, co ponownie spotkało się z protestem AAR, które deklarowało chęć przejęcia udziałów od partnera. Konsorcjum nie udało się jednak pozyskać finansowania na tę inwestycję.

d3o13kp

Podziel się opinią

Share
d3o13kp
d3o13kp