Trwa ładowanie...
dgc98tg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
bp

BP nie wierzy w potencjał europejskich złóż gazu łupkowego

Gaz ze złóż niekonwencjonalnych będzie w 2035 roku zaspokajał zaledwie 6 proc. europejskiego zapotrzebowania na gaz - przewiduje koncern BP w swoim corocznym raporcie World Energy Outlook.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
BP nie wierzy w potencjał europejskich złóż gazu łupkowego
(AFP, Fot: Janek Skarzyński)
dgc98tg

Według koncernu udział gazu łupkowego z zaspokojeniu zapotrzebowania na gaz w Europie będzie minimalny. Jednocześnie z roku na rok rosnąć ma uzależnienie europejskiego rynku gazu od importu tego surowca. Ma ono wzrosnąć z obecnego poziomu 66 proc. do 84 proc. w 2035 roku.

Z szacunków BP wynika, że dzienna produkcja gazu łupkowego w Europie wyniesie w 2035 roku około 105 mln m sześc., gdy przewidywane zapotrzebowanie na gaz wynieść ma wówczas około 1,7 mld m sześc. dziennie.

Koncern przyjął, że konsumpcja gazu w Europie rosnąć będzie w tempie około 1 proc. rocznie. Równocześnie wielkość produkcji gazu w Europie ma co roku spadać średnio o 1,4 proc.

dgc98tg

Z prognoz BP wynika również, że Europie nie grozi raczej zalew importowanego gazu skroplonego LNG. Do 2035 roku z 37 do 51 proc. importu ma wzrosnąć bowiem udział gazu dostarczanego rurociągami.

Przewidywania BP w zakresie udziału gazu łupkowego w zaspokojeniu zapotrzebowania na surowiec w Europie tylko nieznacznie różnią się od szacunków Komisji Europejskiej. Według danych, na które powołuje się brytyjski dziennik The Telegraph, KE zakłada, że gaz ze złóż niekonwencjonalnych będzie w stanie zaspokoić nie więcej niż 10 proc. unijnego zapotrzebowania w 2035 roku.

W przeciwieństwie do prognoz KE, dane zaprezentowane przez BP obejmują również kraje nie należące do Unii Europejskiej.

Koncern pozostaje także sceptyczny wobec potencjału złóż gazu łupkowego w swej macierzystej Wielkiej Brytanii. Według The Telegraph, koncern nie planuje bowiem ubiegania się o brytyjskie koncesje łupkowe w ramach zaplanowanej na ten rok 14. rundy licencyjnej. Przedstawiciele spółki jeszcze w zeszłym roku odrzucali możliwość jakiegokolwiek wejścia BP w projekty łupkowe w Wielkiej Brytanii w najbliższych latach.

dgc98tg

Spośród światowych gigantów zainteresowanie brytyjskimi złożami łupkowymi wyraził jak dotąd tylko francuski Total, który objął niedawno udziały w dwóch tamtejszych koncesjach należących do firmy iGas Energy.

W czerwcu zeszłego roku mniejszościowy pakiet udziałów w jednej z koncesji należących do spółki Cuadrilla Resources nabył brytyjski koncern Centrica. W październiku na podobny krok zdecydował się francuski koncern GDF Suez, obejmując mniejszościowy pakiet udziałów w 13 koncesjach należących do firmy Dart Energy.

dgc98tg

Podziel się opinią

Share

dgc98tg

dgc98tg