Trwa ładowanie...

BP prosi brytyjski rząd o pomoc w sprawie amerykańskich odszkodowań

Szefostwo koncernu BP miało zwrócić się do premiera Davida Camerona z prośbą o pomoc w sprawie toczących się przed amerykańskimi sądami postępowań odszkodowawczych, których konsekwencje mogą zagrażać finansowej przyszłości koncernu - donosi The Telegraph.

Share
BP prosi brytyjski rząd o pomoc w sprawie amerykańskich odszkodowań
Źródło: Carl Court / AFP
d3o13kp

Według gazety władze brytyjskiego koncernu chcą, by premier poruszył tę kwestię podczas czerwcowego szczytu grupy G8, który odbędzie się w Irlandii Północnej.

The Telegraph powołuje się na źródła wewnątrz spółki, według których władze koncernu poważnie obawiają się, że tempo, w jakim rosną koszty odszkodowań wypłacanych poszkodowanym na skutek katastrofy ekologicznej w Zatoce Meksykańskiej, zagraża finansowej przyszłości BP.

"Spółce grozi poważny kryzys finansowy, który może skutkować załamaniem się polityki dywidendowej a nawet przejęciem przez inną spółkę" - donosi gazeta.

d3o13kp

Premier Cameron miałby prosić amerykańskiego prezydenta o interwencję w tej sprawie.

Według spółki, pieniądze z odszkodowań wypłacanych, jako rekompensata za skutki wycieku ropy z platformy Deepwater Horizon, mają trafiać do nieuprawnionych podmiotów. W tej sprawie koncern wnioskował w marcu o wstrzymanie wypłaty uzgodnionej wcześniej kwoty 8,5 mld dolarów. Według BP, spółka przeznaczyła już setki milionów dolarów na rekompensaty fikcyjnych szkód. W efekcie kolejnych procesów kwota ta może wzrosnąć nawet do miliardów dolarów.

Spółka przedstawiła sądowi konkretne przykłady wypłat na rzecz spółek, które nie tylko nie poniosły szkód w wyniku katastrofy, ale jeszcze skorzystały na zleceniach w ramach projektów naprawczych finansowanych przez koncern.

d3o13kp

Podziel się opinią

Share
d3o13kp
d3o13kp