Trwa ładowanie...
diqcm75

Brakuje leków dla seniorów. Przez koronawirusa

Koronawirus z Wuhan pustoszy... polskie apteki. Producenci z Chin ograniczają produkcję, a przez to mniej leków trafia na półki. Największy problem dotyczy leków na tarczycę, osteoporozę czy menopauzę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Seniorzy mają problem z kupieniem swoich leków w aptece
Seniorzy mają problem z kupieniem swoich leków w aptece (East News, Fot: Marek Szandurski/East News)
diqcm75

O sprawie informuje "Super Express". Czytamy w nim, że wśród deficytowych leków znajduje się przynajmniej kilkadziesiąt pozycji.

Da się to zauważyć choćby na portalu gdziepolek.pl, który monitoruje dostępność poszczególnych leków w aptekach. Na liście brakujących specyfików znajdują się pozycje dla wielu grup pacjentów.

Trudno dostać m.in. lek Divina czy Systen, stosowany u kobiet leczących się hormonalnie. Najmocniej cierpią jednak seniorzy. W aptekach brakuje bowiem leków przeciwnowotworowych oraz tych, stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona.

diqcm75

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Farmaceuci potwierdzają, że problemy z dostępnością to efekt ograniczonej produkcji w Chinach, gdzie szaleje koronawirus. I radzą pacjentom, by pytali o zamienniki najbardziej popularnych leków.

diqcm75

To nie pierwszy raz, gdy na aptecznych półkach brakuje leków. Jesienią ubiegłego roku pacjenci skarżyli się na ograniczoną dostępność leków z metforminą, stosowanych w leczeniu cukrzycy.

Wtedy również winne były Chiny, w których zamknięto kilka fabryk. Teraz o leki dla diabetyków jest już jednak łatwiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

diqcm75

Podziel się opinią

Share
diqcm75
diqcm75