Trwa ładowanie...
d1edmbb

Branża mięsna protestuje przeciwko zakazowi uboju rytualnego

Ok. 2 tys. osób protestuje przed Sejmem domagając się zalegalizowania uboju rytualnego. Od stycznia br. ubój bez ogłuszania jest w naszym kraju zakazany.

d1edmbb
d1edmbb

Według organizatorów protestu ok. 2 tysięcy przedstawicieli branży mięsnej przyjechało w środę z całego kraju, by przed Sejmem zaprotestować w obronie kilku tysięcy miejsc pracy, jakie zapewnia im ubój rytualny.

Protestujący wskazują także na straty materialne i możliwość upadku wielu przedsiębiorstw mięsnych w wyniku wstrzymania eksportu takiego mięsa.

Według wyliczeń branży, ubój zgodny z zasadami religijnymi wynosił 10 proc. eksportu drobiu i 1/3 eksportu wołowiny w ub.r. W 2012 r. wartość eksportu polskiego drobiu sięgnęła 1,2 mld euro, a wołowiny - 1,35 mld euro.

Organizatorzy protestu skierowali petycje do marszałek Sejmu Ewy Kopacz oraz do premiera Donalda Tuska. Petycje zostaną złożone jeszcze w środę w kancelariach Sejmu i premiera.

Na godzinę 14 zaplanowano konferencję prasową Związku Polskie Mięso i Komitetu Organizacyjnego Ogólnopolskiej Manifestacji nt. nieuregulowanej kwestii Ustawy o ochronie zwierząt - uboju rytualnego. (PAP)

d1edmbb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1edmbb