Trwa ładowanie...

Branża węglowa: 7 mld zł rocznie to jeszcze mało?

Według środowiska górniczego, większy podatek od wydobycia dobije kopalnie - informuje "Rzeczpospolita".

Branża węglowa: 7 mld zł rocznie to jeszcze mało?Źródło: Jupiterimages
d373wx3
d373wx3

- Nie wolno mówić o podatku od wydobycia węgla, nie podając konkretów, bo to budzi niepokój. Jeśli planuje się kolejne obciążenia górnictwa, powinny być one podawane jasno i czytelnie - mówi o planie zwiększenia podatku od wydobycia Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

I dodaje, że o ile w przypadku miedzi rząd mówi o pewnych sumach, o tyle w sprawie węgla to jedna wielka niewiadoma. Branża górnicza w latach 2000 - 2009 wpłaciła do budżetu państwa, budżetów lokalnych oraz parabudżetowych funduszy ponad 58,7 mld zł, czyli 34 proc. swoich wpływów ze sprzedaży węgla. W tym czasie skorzystała z ponad 8,1 mld zł dotacji budżetowych.

Janusz Olszowski podkreśla, że ustalona w prawie górniczym stawka opłaty eksploatacyjnej będzie indeksowana wskaźnikiem inflacji, co ułatwi kopalniom planowanie budżetów. - Pytanie tylko, o jakim wzroście mowa, bo w przypadku węgla kamiennego wzrost o 100 proc. to skok z ok. 2 do ok. 4 zł za tonę, a więc prawdopodobnie suma do udźwignięcia przez kopalnie. Jednak jeśli okaże się, że to np. 20 zł za tonę, to uderzy w sektor węglowy, który przecież dopiero się podnosi po słabszych latach - dodaje Krzysztof Zarychta, analityk DM BDM.

Jego zdaniem jednak opłata powinna być uzależniona nie tylko od wielkości wydobycia, ale także np. od zmiennej ceny surowca czy osiąganych zysków. - Poza tym nie ukrywajmy, że państwo ma wiele możliwości sięgnięcia do kas kontrolowanych przez nie kopalń, bo jest jeszcze dywidenda czy opłata z zysku jednoosobowych spółek Skarbu Państwa - mówi Krzysztof Zarychta.

d373wx3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d373wx3