Budowa ekologicznego domu się opłaca. Oszczędności mogą wynieść tysiąc złotych rocznie

Ekologiczny dom jest wyraźnie droższy, ale od razu zaczyna dla oszczędzać. Odnawialne Źródła Energii wciąż nie należą w Polsce do przesadnie popularnych, a wyraźnie bardziej się opłacają. Oszczędności mogą wynosić nawet tysiąc złotych rocznie.

Budowa ekologicznego domu się opłaca. Oszczędności mogą wynieść tysiąc złotych rocznie
Źródło zdjęć: © WP.PL | Oregon Department of Transportation , Flickr (CC BY 2.0)
Mateusz Ratajczak

Ekologiczny dom jest wyraźnie droższy, ale od razu zaczyna oszczędzać. Odnawialne Źródła Energii wciąż nie należą w Polsce do przesadnie popularnych, a ich zastosowanie w dłuższej perspektywie się opłaca. Oszczędności? Mogą wynosić nawet tysiąc złotych rocznie.

Budowa domu wyposażonego w instalacje OZE może być od 15 do nawet 25 proc. droższa niż budowa domu tradycyjnego, ogrzewanego za pomocą gazu - wynika z kalkulacji przygotowanej przez serwis Oferteo.

OZE dosyć szybko jednak przyniosą pierwsze oszczędności. Roczny koszt utrzymania domu ekologicznego jest o ponad 1200 zł niższy niż tradycyjnego budynku. Skąd różnica? Głównie z niższych kosztów ogrzewania domu.

Serwis przypomina, że osoby fizyczne mogą uzyskać dofinansowanie mikroinstalacji OZE w ramach programu "Prosument" Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: Opracowanie Oferteo.pl

W ciągu najbliższych kilku lat eksperci spodziewają się spadku kosztów budowy domu ekologicznego nawet do poziomu poniżej 10 proc. "Przykładem mogą być doświadczenia niemieckie, gdzie obecnie różnica w koszcie budowy domu energooszczędnego w stosunku do domu tradycyjnego wynosi 8 proc., a jeszcze na początku lat 90. XX wieku wynosiła ponad 30 proc." - czytamy w opracowaniu serwisu.
Jak Polacy chcą oszczędzać? Jak wynika z analizy serwisu Oferteo.pl, który umożliwia wyszukiwanie między innymi wykonawców budowy takiego systemu, najpopularniejszymi urządzeniami do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych są pompy ciepła. Służą one do ogrzewania pomieszczeń jak i podgrzewania wody użytkowej.

Jak wyjaśniają eksperci "pompy ciepła przypominają niewielką lodówkę, a ich działanie jest oparte o przemiany termodynamiczne - dzięki temu przekazują ciepło ze źródła dolnego (na przykład powietrza, gruntu, wody) do górnego (wody, która krąży w instalacji centralnego ogrzewania)". Nie są to jednak urządzenia wolne od wad - minusem pomp ciepła jest ich uzależnienie od działania energii elektrycznej. A to oznacza, że każda awaria elektryczna pozbawia domu jakiegokolwiek źródła ogrzewania.

Nieco mniejszą popularnością cieszą się kolektory słoneczne. Najczęściej wykorzystuje się je do podgrzewania wody użytkowej, ale również mogą być pomocne w procesie ogrzewania na przykład wody w basenie, czy nawet całych pomieszczeń. Jak działają panele słoneczne? Umieszczony w kolektorze absorber pochłania promieniowanie słoneczne, a następnie zamienia je w ciepło, które podgrzewa z kolei czynnik grzewczy. To on wędruje instalacją do wybranych pomieszczeń.

Jak wynika z analizy serwisu najrzadziej poszukiwane są ogniwa fotowoltaiczne, służące do zamiany energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Taki wynik nie powinien jednak dziwić. Zdecydowana większość Polaków chce wykorzystywać odnawialne źródła energii do ogrzewania domu, a nie dostarczania energii. Taki cel deklaruje aż 70 proc. ankietowanych.

OZE największą popularnością cieszą się w województwie mazowieckim i dolnośląskim. To właśnie z tych dwóch regionów pochodzi po 12 proc. zapytań o sprzęt. Nieco mniejsze zainteresowanie jest w województwie śląskim - 11 proc. zapytań.

Z kolei najmniejsze zainteresowanie instalacjami OZE wykazali mieszkańcy województwa podlaskiego, skąd padło tylko 2 proc. zapytań o ofertę.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (141)