Trwa ładowanie...

Budżet obronny uchwalony, czeka na podpis Obamy

Kongres USA w nocy w czwartek czasu miejscowego uchwalił budżet na obronę w wysokości 662 mld USD, po rozstrzygnięciu sporu z Białym Domem o dołączony do ustawy budżetowej zapis o traktowaniu schwytanych przez armię islamskich terrorystów.

Share
Budżet obronny uchwalony, czeka na podpis Obamy
Źródło: AFP
dwu0m67

Izba Reprezentantów przegłosowała ją w środę, a Senat w czwartek wieczorem, większością 86 do 13 głosów.

Początkowy projekt ustawy budżetowej, w wersji uchwalonej przez Izbę, przewidywał, że wszyscy terroryści Al-Kaidy aresztowani pod zarzutem planowania ataku na USA muszą być osadzeni w areszcie wojskowym i przetrzymywani tam bezterminowo.

Biały Dom sprzeciwiał się temu zapisowi, kwestionowanemu także przez część legislatorów, głównie z Partii Demokratycznej. Argumentowali, że narusza on prawa człowieka. Biały Dom chciał, by to do prezydenta należała ostateczna decyzja, czy terroryści mają być oddani pod jurysdykcję sądów wojskowych.

dwu0m67

Prezydent Barack Obama zagroził wetem, jednak wycofał się z niego, gdy ustawę zmieniono, wyłączając spod jurysdykcji wojskowej tych terrorystów, którzy są obywatelami USA.

Następnie Senat uchwalił ustawę budżetową w zmienionej wersji. Obama ma ją podpisać w piątek.

Ustawa przewiduje także sankcje przeciwko centralnemu bankowi Iranu. Zamraża poza tym częściowo pomoc USA dla Pakistanu, jeżeli kraj ten nie da lepszych niż dotąd gwarancji, że skutecznie walczy z terrorystami.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski

dwu0m67

Podziel się opinią

Share
dwu0m67
dwu0m67