Trwa ładowanie...

Budżet obywatelski: Krakowianie decydują, jak wydać pieniądze samorządu

Do wydania jest 10 mln zł na zadania ogólnomiejskie i ponad 4 mln zł na realizowane w dzielnicach.

Share
Budżet obywatelski: Krakowianie decydują, jak wydać pieniądze samorządu
Źródło: WP.PL, fot: CC/Wikimedia
dhxu9uy

Krakowianie wybierają zadania do sfinansowania z budżetu obywatelskiego. Głosowanie potrwa od soboty do 28 czerwca. Wybierać można spośród 467 projektów. Do wydania jest 10 mln zł na zadania ogólnomiejskie i ponad 4 mln zł na realizowane w dzielnicach.

Głosy można oddać, korzystając z internetu lub w 139 punktach zlokalizowanych w siedzibach Rad Dzielnic, szkołach i bibliotekach. Jak poinformował zastępca dyrektora Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Krakowa Mateusz Płoskonka, nowością będą mobilne punkty głosowania - 10 wolontariuszy wyposażonych w tablety będzie można w najbliższych dniach spotkać w siedzibach Urzędu Miasta Krakowa na ul. Wielickiej, al. Powstania Warszawskiego i os. Zgody, a także w jednym z tramwajów.

Od poniedziałku przy Rondzie Mogilskim będzie stał namiot, w którym pracownicy Urzędu Miasta i jednostek miejskich będą udzielać informacji o budżecie obywatelskim, a mieszkańcy będą mogli zagłosować.

dhxu9uy

- Chcemy, by jak najwięcej osób dowiedziało się o budżecie obywatelskim i wzięło udział w głosowaniu. Mobilne punkty głosowania to rozwiązanie, które sprawdziło się wcześniej w Łodzi - mówił Płoskonka.

Głosować mogą mieszkańcy Krakowa, którzy ukończyli 16 lat. Aby głos był ważny, należy wybrać trzy zadania o charakterze lokalnym i trzy ogólnomiejskie, przyznając najwyżej ocenionemu projektowi 3 punkty, a najniżej 1 punkt oraz uzupełnić wszystkie rubryki na karcie do głosowania.

Istotną zmianą w regulaminie jest to, że wybierając zadania lokalne, krakowianie mogą głosować wyłącznie na zadania zaplanowane w dzielnicy, w której mieszkają. Przed rokiem mogli wybrać, czy poprzeć projekty w dzielnicy, w której mieszkają, czy tej, w której pracują lub w której uczą się ich dzieci.

- Ta zmiana to konsekwencja wcześniejszych zmian w statutach dzielnic - wyjaśnił Płoskonka.

dhxu9uy

Zwycięskie projekty zostaną wyłonione do końca lipca.

Wśród zadań ogólnomiejskich są m.in.: utworzenie "Enklawy Wiślanej", czyli miejsca nad rzeką, gdzie mogłyby spędzać czas osoby w każdym wieku, rewitalizacja Parku Krakowskiego i Parku Lotników Polskich, rozbudowa sieci stacji rowerów miejskich, instalacja na najważniejszych węzłach komunikacji ładowarek do telefonów komórkowych, darmowe szczepienia przeciwko HPV, iluminacja mostu Piłsudskiego, darmowa lemoniada w wakacje. Wśród projektów, które według mieszkańców powinny być realizowane w dzielnicach dominują propozycje remontów chodników, modernizacji boisk, zakupu książek dla bibliotek, sadzenia drzew, krzewów i kwiatów.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/m354269.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/likwidacja-powiatow-zdaniem-prof-kiezuna,25,0,1811225.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ekspert: zlikwidujmy wreszcie powiaty Od lat obserwujemy w samorządach gigantomanię: niekontrolowane mnożenie etatów i rozrastanie jednostek organizacyjnych - mówi PAP ekonomista prof. Witold Kieżun. "To jest całkowicie nieuzasadnione rozwojem gospodarczym" - podkreśla ekspert. I postuluje likwidację powiatów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/m347024.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prezydenci-miast-o-kadencyjnosci-niech,175,0,1785263.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Koniec wieloletnich wójtów i burmistrzów? Wprowadzenie kadencyjności władz samorządowych nie jest dobrym rozwiązaniem - ocenili prezydenci miast podczas wtorkowej debaty w ramach Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/91/m340827.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/raport-nik-gminy-nie-dbaja-o-wzrost-dochodow,128,0,1776000.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Gminy nie dbają o wzrost dochodów z podatków Kontrola NIK wykazała powszechne nieprawidłowości m.in. przy egzekwowaniu zaległości, stosowaniu ulg podatkowych oraz przy realizacji dochodów z majątku.
dhxu9uy

Podziel się opinią

Share
dhxu9uy
dhxu9uy