Trwa ładowanie...
wzrost
23-04-2013 13:15

Buzek: odpowiednio tania energia gwarantuje wzrost gospodarczy

Odpowiednio tania energia gwarantuje wzrost gospodarczy, miejsca pracy i konkurencyjność - powiedział europoseł, b. premier i przewodniczący parlamentu europejskiego Jerzy Buzek w przesłaniu odtworzonym we wtorek podczas Polskiego Kongresu Gospodarczego w Warszawie.

Buzek: odpowiednio tania energia gwarantuje wzrost gospodarczyŹródło: Jupiterimages
d1d30fk
d1d30fk

Według Buzka energetyka jest obecnie najlepszym tematem na kongres gospodarczy. - Przecież chcemy być konkurencyjni, chcemy mieć stały wzrost i chcemy tworzyć miejsca pracy. Można je tworzyć, być konkurencyjnym i mieć wzrost tylko wtedy, gdy energia będzie odpowiednio tania - powiedział Buzek.

Dodał, że w USA gaz dla przemysłu kosztuje niemal czterokrotnie mniej niż w Europie, a w Chinach energia elektryczna za kilka lat może być dwa razy tańsza niż w Europie.

Według niego w obniżeniu cen energii może pomóc wolny, wspólny, unijny rynek energii. - Od cen energii zależą wszystkie ceny i konkurencyjność całej gospodarki - zaznaczył. Mówił, że temat rynku energii jest też przedmiotem raportu, przedstawianego przez niego we wtorek w Dublinie w Irlandii. - Chcemy przede wszystkim połączyć wszystkie kraje UE w jeden wspólny rynek energetyczny. Połączenia transgraniczne są najważniejsze, ale musimy mieć na to pieniądze - powiedział Buzek.

Dodał, że konieczne jest stworzenie konkurencyjnego rynku, ale też trzeba się liczyć z ekologią. Jego zdaniem trzy zasadnicze cele polityki energetycznej to bezpieczeństwo energetyczne, poszanowanie środowiska i umiarkowanie niska cena energii. - To taki trójkąt, który powoduje, że gospodarka może być konkurencyjna - podkreślił.

d1d30fk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d30fk