Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw

CenterNet i Huawei Polska podpisały list intencyjny ws. infrastruktury GSM 1800 (aktl.)

(Dochodzą wypowiedzi prezesa CenterNetu)</P>
<P enum="2">1.10.Warszawa (PAP) - CenterNet, operator komórkowy należący do
giełdowego NFI Midas, podpisał list intencyjny z...
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Qaqwqwrqw

(Dochodzą wypowiedzi prezesa CenterNetu)

1.10.Warszawa (PAP) - CenterNet, operator komórkowy należący do giełdowego NFI Midas, podpisał list intencyjny z Huawei Polska, którego celem jest zawarcie umowy na dostarczenie i wdrożenie infrastruktury sieciowej dla potrzeb świadczenia usług w ramach licencji GSM 1800 MHz - poinformował CenterNet w środowym komunikacie.

Huawei będzie dostarczał CenterNetowi elementy infrastruktury w latach od 2009 do 2014 roku, a wartość potencjalnej umowy to ok. 76 mln euro.

Qaqwqwrqw

"Zgodnie z zapisami listu intencyjnego Huawei będzie dostarczał CenterNet elementy infrastruktury w okresie 2009-2014. Wartość potencjalnej umowy będzie opiewać na ok. 76 mln EUR" - podał CenterNet.

Prezes CenterNetu Grzegorz Tomczyk powiedział PAP, że spółka prowadzi rozmowy w sprawie sposobów finansowania budowy sieci, a jednym ze sposobów jest pozyskanie inwestora. Prowadzi też rozmowy z kolejnymi dostawcami.

"Finansowanie będzie zapewnione, a do tego prowadzi wiele różnych sposobów. Trwają rozmowy m.in. z potencjalnymi inwestorami i tak jak wcześniej mówiłem, a co się ziściło, trwają też rozmowy z dostawcami. Określamy różne sposoby i warianty płatności" - powiedział PAP Tomczyk.

Tomczyk nie zdradza wielkości wymaganych inwestycji, a w ubiegłym roku NFI Midas podawał, że szacunkowe inwestycje w infrastrukturę radiową oraz systemy IT wyniosą, w zależności od strategii rozwoju, od 700 mln do 1 mld zł.

Qaqwqwrqw

"Nie chce mówić o kwotach, nie można deklarować poziomów inwestycji, nie znając ofert dostawców" - powiedział PAP Tomczyk.

"Na 76 mln euro opiewają nasze ustalenia z Huawei, ale to dotyczy tylko elementów sieci radiowej, która umożliwia nam szybki start, a jest jeszcze cała część IT, wsparcie procesów obsługi klient i to nie będzie już w ramach tego porozumienia" - dodał.

"Nie wszystko co powinien posiadać operator ma w swoim portfolio Huawei. Dlatego my oczywiście negocjujemy dalej, z innymi dostawcami, inne elementy i to w całości da nam całą architekturę sieci, całą infrastrukturę" - powiedział również.

Tomczyk podtrzymał też, że CenterNet liczy na rozpoczęcie świadczenia usług jeszcze w 2008 roku, ale głównym terminem, zgodnie z wymogami koncesyjnymi, jest marzec 2009 roku.

Qaqwqwrqw

"To porozumienie daje sygnał, że zbliżamy się do tego, żeby zrealizować nasze plany, natomiast nie mogę zadeklarować, że to się na pewno stanie, bo drobny szczegół może spowodować, że się nie uda. Podtrzymuję, że robimy wszystko, aby to się udało" - powiedział.

Postanowienia listu intencyjnego wiążą obie strony do dnia 31 grudnia 2008 roku i jest to jednocześnie termin, do którego zawarta zostanie docelowa umowa ramowa.

"Wraz z podpisaniem listu intencyjnego CenterNet złożył pierwsze zamówienie na elementy infrastruktury, o wartości ok. 3 mln EUR, niezbędne do rozpoczęcia realizacji umowy o roaming krajowy z PTK Centertel" - podała spółka.

Załącznikiem do listu intencyjnego jest wiążąca oferta na pozostałe elementy radiowej sieci dostępowej oraz systemów wsparcia operacyjnego, a także szczegółowo określająca formy płatności.

Qaqwqwrqw

Podpisanie powyższych dokumentów stanowi kolejny krok w realizacji strategii CenterNet zmierzającej do uruchomienia piątego infrastrukturalnego operatora komórkowego w Polsce.

Huawei Polska jest przedstawicielem Huawei Technologies, chińskiego koncernu, założonego w 1988 roku. Obecnie jest to jedna z głównych firm dostarczających kompletne rozwiązania telekomunikacyjne dla operatorów telekomunikacyjnych w zakresie rozwiązań na potrzeby standardów GSM i UMTS.

Wcześniej prezes CenterNetu informował, że spółka liczy na rozpoczęcie świadczenia usług komórkowych jeszcze w 2008 roku, jeśli będzie techniczna możliwość, ale głównym terminem, zgodnie z wymogami koncesyjnymi, jest marzec 2009 roku.

Barbara Woźniak (PAP)

Qaqwqwrqw

bas/ gor/

Polub WP Finanse
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw