Centertel i PTC rozpoczną w II kw. współdzielenie sieci
15.03. Warszawa (PAP) - PTK Centertel i PTC rozpoczną w II kwartale 2012 roku współdzielenie sieci. Projekt ten chcą zakończyć w kwietniu 2014 roku. Wówczas w zarządzaniu przez...
15.03.2012 | aktual.: 15.03.2012 12:08
15.03. Warszawa (PAP) - PTK Centertel i PTC rozpoczną w II kwartale 2012 roku współdzielenie sieci. Projekt ten chcą zakończyć w kwietniu 2014 roku. Wówczas w zarządzaniu przez wspólną spółkę Networks! znajdzie się 10 tys. stacji współdzielonych - poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji.
"Pierwsze lokalizacje pojawią się już w II kw. tego roku. Rozpoczynamy od średniej wielkości miast leżących poza obszarem miast Euro 2012. 2013 rok to przejście do tworzenia sieci współdzielonych w dużych aglomeracjach, a kończymy wszystko w kwietniu 2014" - powiedział Leszek Lis z Networks.
"Projekt ten zakłada 10.000 stacji współdzielonych i likwidację ponad 3.000 lokalizacji, które nie będą współdzielone" - dodał.
Obecnie PTC i Centrtel mają łącznie ponad 13 tys. stacji.
"Znaczna część pieniędzy z planowanych oszczędności będzie reinwestowana w infrastrukturę i technologie" - powiedział Piotr Muszyński, wiceprezes TP SA.
"Chcemy rozbudować i modernizować te sieci i poprawić zasięg w skali całej Polski. Inwestycje w pierwszych dwóch latach będą wyższe niż wcześniej zakładaliśmy" - dodał Milan Zika, członek zarządu PTC, ale nie podał wielkości inwestycji.
"Chcemy się podzielić nie tylko udziałami w spółce Networks, ale też siecią w stosunku 50:50" - powiedział Zika.
NetWorsk! to spółka joint-venture PTC i Grupy TP SA, utworzona na potrzeby współdzielenia infrastruktury sieciowej przez obu operatorów i pasm częstotliwości. Przedmiotem jej działalności ma być zarządzanie, planowanie, obsługa, rozwój i utrzymanie sieci dostępowych stron. Umowa Grupy TP i PTC została podpisana w lipcu 2011 roku na 15 lat.
Wcześniej Grupa TP informowała, że współpraca ma przynieść oszczędności kosztowe w kolejnych latach rzędu ok. 0,2 mld zł rocznie i ma być realizowana w oparciu o podobną liczbę stacji bazowych posiadanych przez każdą ze stron, która do momentu pełnego jej wdrożenia przewidywanego na 2014 rok, może wynieść ok. 10.000 stacji łącznie dla obu operatorów. (PAP)
bas/ morb/ kuc/ asa/