Ceny paliw: sezon na obniżki powoli się kończy
W mijającym tygodniu średnie ceny paliw w kraju spadły od 3 do 5 groszy na litrze. Czas obniżek cen powoli się jednak kończy.
W mijającym tygodniu paliwa na stacjach znowu taniały. Cena 95-oktanowej odmiany benzyny spadła aż o 8 groszy, do poziomu 4,99 PLN/l. Tankując diesla płacimy średnio w Polsce 4,97 PLN/l, czyli o grosz miej niż przed tygodniem. O tyle samo potaniał autogaz, który kosztuje aktualnie 1,96 PLN/l i jest to najniższa cena tego paliwa od dwóch lat – informuje serwis branżowy e-petrol.pl.
Z kolei z danych BM Reflex wynika, że średnie ceny paliw na stacjach 5 września wyglądały następująco: za benzynę bezołowiową 95 – płaciliśmy 5,01 zł/l, bezołowiową 98 - 5,34 zł/l, olej napędowy – 4,96 zł/l, autogaz 1,97 zł/l. Tym samym ceny wszystkich paliw na stacjach są niższe niż przed rokiem.
Czy można liczyć na dalsze obniżki? Margines do dalszych obniżek jest już ograniczony, bo marże operatorów rynku detalicznego znowu są na bardzo niskim poziomie. Prognoza e-petrol.pl na nadchodzący tydzień zakłada następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 4,96-5,07 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,97-5,09 PLN/l i 1,94-2,02 PLN/l dla autogazu.
Obejrzyj: Benzyna tańsza niż diesel. "To potrwa. Sytuacja się ustabilizuje za 4 - 5 lat"
Początek września na hurtowym rynku paliw nie przyniósł dużych zmian w cennikach krajowych producentów. Benzyna bezołowiowa Pb95 w porównaniu z końcem sierpnia jest dzisiaj tańsza o złotówkę. Olej napędowy w tym samym czasie nieznacznie podrożał i cena metra sześciennego diesla kosztuje dzisiaj o 14 złotych wyższa niż na koniec sierpnia.
Jak zauważa e-petrol.pl, od kilku tygodni na giełdzie w Londynie trwa stabilizacja notowań surowca w rejonie poziomu 60 dolarów. Także w ostatnich dniach handel na rynku naftowym nie miał jasno określonego kierunku.
Największy wpływ na sytuację na giełdach naftowych ma w ostatnim czasie stan amerykańsko-chińskich relacji handlowych. Wchodzące w życie z początkiem września nowe cła, którymi Waszyngton i Pekin obłożyły import rywala, pogłębiły obawy o tempo wzrostu gospodarczego na świecie i na początku tygodnia zepchnęły notowania surowca poniżej poziomu 58 dolarów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl