Nawet 30 zł/kg. Tyle można dostać za złom

Na ceny złomu wpływa nie tylko światowy popyt na surowiec, ale i sytuacja w polskich zakładach produkcyjnych. Od momentu obniżek cen surowców wtórnych w 2022 roku sytuacja jest stabilna. Sprawdź, na czym można zarobić najwięcej.

Oto aktualne ceny złomu
Oto aktualne ceny złomu
Źródło zdjęć: © East News | ZOFIA BAZAK
oprac. NST

W zależności od rodzaju, złom kosztuje od ok. 80 groszy do nawet 5 złotych za kilogram. Wszystko jednak zależy od typu surowca, zanieczyszczeń i aktualnej sytuacji rynkowej, a także od miejsca skupu.

Niezmiennie najwięcej pieniędzy dostaniemy za złom miedzi - podkreśla serwis warzywa.pl. Od 19 kwietnia cena miedzi milbera, wynosi około 30 złotych za kilogram.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

29.05 Program Money.pl | Polska w ogonie Europy jeśli chodzi o dzietność. Dlaczego Polacy nie chcą mieć dzieci?

Oto ceny złomu

Jak wynika z danych na dzień 19 kwietnia za stal cienką (do 4 mm), otrzymamy około 0,90 zł/kg, a za stal grubą (powyżej 4 mm) 1 zł/kg.

Z kolei za złom wykonany z żeliwa otrzymamy między 0,90-1 zł/kg. Wióry złomu stalowego sprzedamy za 0,40-0,65 zł/kg. Natomiast za niesortowane aluminium można dostać około 4-6 zł/kg. Najmniej otrzymamy za wiązki samochodowe, bo około 12 złotych/kg.

Globalny popyt na stal

Eksperci z międzynarodowego stowarzyszenia branżowego World Steel Association twierdzą, że światowy popyt na stal wzrośnie w 2024 r. o 1,7 proc. do 1,793 mld ton, a w 2025 r. będzie dalej rosnąć - podaje "Reuters".

Oczekuje się, że światowy popyt w 2025 r. wzrośnie o 1,2 proc. do 1,815 miliarda ton. W 2023 roku zużycie stali w Chinach, spadło o 3,3 proc. i oczekuje się, że w 2024 r. utrzyma stały poziom. Stowarzyszenie podkreśla, że "spadek inwestycji w nieruchomości zostanie zrównoważony wzrostem w sektorach inwestycji infrastrukturalnych i produkcyjnych".

Jak donosi Reuters, zapotrzebowanie na stal w 2025 roku ma według szacunków spaść o 1 proc. Eksperci są zgodni, że popytowi w Europie zagraża wysoka inflacja i zaostrzona polityka pieniężna.

Źródło artykułu:WP Finanse

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (49)