Trwa ładowanie...

Chadecy zaapelują o okres przejściowy dla zakazu mentoli

Chadecy, największa grupa w PE, zaproponują poprawkę do stanowiska PE ws. dyrektywy tytoniowej, polegającą na wprowadzeniu dodatkowego 5-letniego okresu przejściowego na wprowadzenie zakazu mentoli oraz zniesieniu zakazu dla slimów - poinformował PAP europoseł Bogusław Sonik (PO).

Chadecy zaapelują o okres przejściowy dla zakazu mentoliŹródło: Thinkstockphotos
dxk79ot
dxk79ot

Takie poprawki to znaczne złagodzenie dyrektywy tytoniowej proponowanej przez Komisję Europejską i stanowiska komisji Parlamentu Europejskiego ds. zdrowia, które przewidywały zakaz sprzedaży w UE papierosów typu slim i mentoli. Jednak, żeby poprawki przeszły i stały się stanowiskiem negocjacyjnym, PE musiałyby uzyskać wystarczające poparcie wśród europosłów innych frakcji. Zdaniem Sonika większe szanse na poparcie ma poprawka dotycząca mentoli. Głosowanie ma się odbyć we wtorek w Strasburgu.

Sonik wyjaśnił, że w propozycji kompromisowej PE, znajduje się apel do KE o stworzenie listy substancji, które mogłyby być dodawane do papierosów, wśród nich zapewne nie będzie mentolu. - Jest to apel do Komisji Europejskiej, żeby w ciągu trzech lat przygotowała na podstawie wyników badań taką propozycję. Generalnie chodzi o to, żeby wyeliminować te dodatki, które uatrakcyjniają papierosy (m.in. aromat mentolowy - PAP) i te, które są szkodliwe - powiedział. Ale - jak zaznaczył - chadecy proponują przedłużenie okresu przejściowego w wejściu w życie zakazu mentoli o 5 lat.

- Co do mentolu, my jako grupa proponujemy poprawkę, żeby oprócz tych trzech lat, które są przewidziane na stworzenie tej listy, dodać jeszcze 5-letni okres przejściowy dla mentolu, czyli 8 lat trwałaby derogacja (wyłączenie z zakazu - PAP) dla mentolu - poinformował europoseł.

Ponadto lipcowe stanowisko komisji ds. zdrowia przewidywało, że papierosy elektroniczne mogłyby być sprzedawane tylko w aptekach jako produkty medyczne. Także i to obostrzenie chcą złagodzić chadecy. - Co do elektronicznych papierosów, to przyjęto takie rozwiązanie, że owszem, one powinny być przebadane tak jak środki farmakologiczne (...), ale już po badaniu farmakologicznym powinny być traktowane jak wyroby tytoniowe i w związku z tym nie powinny być sprzedawane tylko w aptekach - wyjaśnił Sonik.

dxk79ot

Dodał, że chadecy opowiadają się też za wykreśleniem "definicji centymetrowej papierosów" z dyrektywy tytoniowej, czyli w skrócie - za usunięciem zakazu slimów (cienkich papierosów). Europosłowie będą też głosować nad wielkością ostrzeżeń zdrowotnych na opakowaniach papierosów. Zamiast 75 proc. proponowanych przez KE, ze strony chadeków pojawiają się propozycje 50 i 65 proc.

Dyrektywa tytoniowa w zamyśle KE miała zakazać sprzedaży w UE papierosów typu slim oraz papierosów smakowych, m.in. mentoli, aby zniechęcić Europejczyków do palenia. Propozycja dyrektywy przewiduje też, że opakowania papierosów i produktów tytoniowych będą musiały być w 75 proc. pokryte wizualnymi i słownymi ostrzeżeniami zdrowotnymi. Ponadto papierosów elektronicznych mają dotyczyć regulacje takie jak produktów medycznych.

Polska jest największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych i drugim co do ilości producentem tytoniu w UE. W naszym kraju jest 6 fabryk, które zatrudniają 6 tys. osób. Tytoń uprawia 14,5 tys. gospodarstw rolnych. 70 proc. produkcji trafia na eksport. W 2012 r. wartość eksportu wyniosła 1 mld zł, co oznacza, że sprzedaż branży tytoniowej stanowi 36 proc. wartości eksportu rolno-spożywczego.

Z Brukseli Julita Żylińska

dxk79ot
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxk79ot