Trwa ładowanie...

Chcesz uniknąć skarbówki? Zadeklaruj przynależność do tej religii

Na Islandii rośnie zainteresowanie Zuizmem – religią opierającą się na kulcie starożytnych sumeryjskich bogów. Prawdziwym powodem jej popularności jest jednak funkcjonujący w Islandii system podatkowy. Zuiści zapewniają, że każdy kto przyłączy się do ich wspólnoty wyznaniowej otrzyma zwrot podatku kościelnego.

Chcesz uniknąć skarbówki? Zadeklaruj przynależność do tej religiiFot: Filippo Bianchi/Flickr
d3o3zzj
d3o3zzj

Na Islandii rośnie zainteresowanie zuizmem – religią *opierającą się na kulcie starożytnych sumeryjskich bogów. Prawdziwym powodem jej popularności jest funkcjonujący w Islandii system podatkowy. Zuiści zapewniają, że każdy kto przyłączy się do ich wspólnoty wyznaniowej otrzyma zwrot podatku kościelnego. *

Na Islandii funkcjonuje obowiązkowy sóknargjöld, czyli podatek od zgromadzeń, który raz w roku odliczany jest na rzecz zadeklarowanej organizacji religijnej. Podatek wynosi około 80 dolarów rocznie. Rząd wymaga od wiernych uiszczania opłaty w zależności od wyznawanej religii. Ateiści i przedstawiciele niezarejestrowanych związków religijnych podatek płacą na rzecz państwa.

Rządowa taksa spotyka się z coraz większym protestem społecznym. Z ostatnich badań wynika, że 55 proc. Islandczyków popiera rozdział państwa od Kościoła i jest przeciwne obowiązkowej opłacie.

Rosnące niezadowolenie ma swoje ujście w dołączaniu do grupy religijnej, która swoim wyznawcom obiecują zwrot zapłaconej taksy. Pieniądze mają być wypłacane jako dodatek do podatku dochodowego. Jak podaje "The Guardian", w ciągu ostatnich dwóch tygodni do ruchu przyłączyło się ponad 3 tys. osób. To 1 procent z liczącej 320 tys. osób populacji Islandii.

d3o3zzj

Obecnie 3/4 obywateli deklaruje przynależność do islandzkiego kościoła ewangelicko-luterańskiego. Pozostałe osoby to katolicy, zielonoświątkowcy, adwentyści dnia siódmego, prawosławni, muzułmanie i buddyści. Ateizm lub przynależność do 40 innych, małych instytucji religijnych deklaruje obecnie ponad 11 proc. obywateli.

Zuizm zarejestrowano na Islandii w 2013 roku. Grupa określa się mianem organizacji zrzeszającej do praktykowania religii starożytnych sumeryjskich bogów. Zuizm popiera wolność religii dla każdego. Głównym celem organizacji jest zniesienie przywilejów organizacji religijnych, zlikwidowanie obowiązku deklarowania przynależności religijnej dla obywateli oraz zniesienie podatku parafialnego.

Zuiści zapowiadają, że „przestaną istnieć, gdy ich cele zostaną osiągnięte”.

d3o3zzj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3o3zzj