Chińczycy zwiększają ekspansję na rynku ogniw słonecznych

Chiny, największy producent ogniw słonecznych, planują zwiększenie eksportu. Rząd obiecuje pomoc przy opracowywaniu nowych technologii pozyskiwania energii słonecznej. W odpowiedzi na cła antydumpingowe, Chińczycy wstrzymują eksport fotoogniw do USA.

Chińczycy zwiększają ekspansję na rynku ogniw słonecznych
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Na konferencji prasowej w chińskim parlamencie, poświęconej energii słonecznej prezes Chińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Li Hejun powiedział, że Chiny dysponują bardzo dużym potencjałem rozwoju technologii ogniw słonecznych. W tej chwili prace techników skupiają się na zwiększeniu pojemności baterii zasilanych energią słońca. Te nowe technologie mają dużą przyszłość i stanowią poważny krok w kierunku tworzenia alternatywnych źródeł zdrowej i czystej energii.

Li Hejun podkreślił, że Chiny mają w tej dziedzinie największe doświadczenie w świecie. Korzystając z tej bazy, w najbliższym czasie, rząd przygotuje strategiczny plan restrukturyzacji branży i system zachęt, stymulujących rozwój nowych technologii.

Najwięcej emocji wzbudziły słowa prezesa odnośnie ceł wyrównawczych i antydumpingowych wprowadzonych przez rząd USA. Stwierdził on, że "cła antydumpingowe i wyrównawcze mają bardzo duży wpływ zarówno pozytywny, jak i negatywny na branżę produkcji ogniw słonecznych.

Do pozytywnej stron polityki celnej USA zaliczył czynnik, stymulujący rozwój nowych technologii. Dzięki temu udało się wyeliminować mało efektywne rozwiązania z użyciem mono i polikrystalicznego krzemu oraz zastąpienie ich bardziej wydajnymi strukturami cienkowarstwowymi. Poza tym cła były również bodźcem do przenoszenia zagranicę produkcji największych chińskich producentów baterii słonecznych. Obecnie większość z nich ma swoje filie w USA i w Europie. Do negatywnych stron polityki celnej USA prezes Li zaliczył potencjalne straty, jakie poniósł chiński przemysł, produkujący urządzenia do wytwarzania energii słonecznej.

- Rząd USA wprowadził 100-proc. cła wobec chińskich wyrobów, choć na rynku amerykańskim stanowią one zaledwie 4 proc. wszystkich wyrobów. Znaczenie gospodarcze tego rynku jest niewielkie i w ramach protestu, chińskie przedsiębiorstwa decydują o chwilowym wstrzymaniu eksportu do USA. Najważniejszym kierunkiem rozwojowym jest rynek europejski, który ma 90-proc. udział w chińskim eksporcie. Rynek fotoogniw ma wielką przyszłość i daje doskonałe możliwości ekspansji eksportowej. Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Informatyki przewiduje wsparcie finansowe i pomoc techniczną w celu przyspieszenia prac nad nowymi rozwiązaniami w pozyskiwaniu energii słonecznej - dodał Li.

W ostatnich latach rozwój nowych źródeł energii w Chinach jest bardzo dynamiczny. Kraj, który produkuje ponad 50 proc. wszystkich ogniw słonecznych na świecie, 90 proc. swojej produkcji wysyła na eksport. Rządy wielu krajów zachodnich prowadzą politykę promocji nowych źródeł energii. Dobrej koniunkturze sprzyjają bezpośrednie dotacje do wszelkich rozwiązań, wykorzystujących baterie słoneczne. Rynek ten ma bardzo dynamiczną stałą tendencję wzrostową. W ciągu ostatnich kilku lat rósł od 60 do 80 proc. w skali rocznej.

Źródło artykułu:PAP
chinyenergiapaliwa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)