Chiny ograniczą eksport dronów. "Obawy o bezpieczeństwo narodowe"

Według "CNN", Chiny wprowadzą kontrolę eksportu dronów i wyposażenia, w celu "ochrony bezpieczeństwa narodowego i interesów", ogłosiło w poniedziałek ministerstwo handlu.

Drony stają się coraz bardziej widocznym elementem współczesnej wojny
Drony stają się coraz bardziej widocznym elementem współczesnej wojny
Źródło zdjęć: © East News | NewsLubuski
oprac. NST

Ograniczenia dotyczące sprzętu będą wymagały od sprzedawców ubiegania się o pozwolenie na eksport niektórych silników dronów, laserów, obrazowania, sprzętu komunikacyjnego i radarowego oraz systemów antydronowych. Drony klasy konsumenckiej o określonych specyfikacjach również podlegają kontrolom, które wchodzą w życie 1 września, czytamy na portalu. Kontrola eksportu według chińskich władz ma na celu "ochronę bezpieczeństwa narodowego i interesów" kraju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Linie lotnicze znów osiągają zyski. Jak to wpłynie na ceny biletów w 2023 roku?

Kontrola eksportu

Jak podaje serwis, drony stają się coraz bardziej widocznym elementem współczesnej wojny, wykorzystywanej zarówno przez Rosję, jak i Ukrainę, gdy Moskwa toczy wojnę ze swoim sąsiadem. Na początku tego roku "CNN", znalazło dowody na zestrzelony chiński dron, zmodernizowany i uzbrojony, który był używany do atakowania sił ukraińskich.

Szereg nowych kontroli ma nastąpić, w związku z opublikowanym w zeszłym tygodniu raportem opracowanym przez Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego USA, który wskazuje, że od marca Chiny "wysłały drony i części dronów o wartości ponad 12 milionów dolarów" do Rosji, powołując się na "analiza strony trzeciej" rosyjskich danych celnych. Raport zatytułowany jest "Wsparcie udzielone Rosji przez Chińską Republikę Ludową".

Portal podaje, że w kwietniu Ministerstwo Handlu w oświadczeniu zaprzeczyło zarzutom, jakoby Chiny udzielały Rosji wsparcia wojskowego za pomocą chińskich dronów eksportowanych na pole bitwy, nazywając doniesienia medialne o takiej działalności "celowymi oszczerstwami". Sekretarz stanu USA Antony Blinken w czerwcu powiedział, że Waszyngton "otrzymał zapewnienia od Chin, że nie jest i nie udzieli Rosji śmiercionośnej pomocy do wykorzystania na Ukrainie", ale istnieją "ciągłe obawy", że chińskie firmy mogą dostarczać Rosji technologię które mogłyby "przyspieszyć agresję na Ukrainie".

Chiny zaprzeczają oskarżeniom

Chińskie agencje rządowe twierdzą, że poniedziałkowa decyzja nie jest wymierzona przeciwko żadnemu konkretnemu państwu, jednak, jak zauważa portal Bloomberg, może negatywnie odbić się na światowej produkcji bezzałogowych statków powietrznych. Ministerstwo handlu poinformowało w poniedziałek, w odrębnym oświadczeniu o wprowadzeniu na maksymalnie dwa lata ograniczeń eksportu cywilnych dronów dalekiego zasięgu, aby zapobiec ich wykorzystywaniu do "celów innych niż pokojowe".

Ryzyko, że niektóre cywilne bezzałogowe statki powietrzne o dużych parametrach i wydajności zostaną przekształcone do celów wojskowych, stale rośnie – stwierdziło ministerstwo handlu.

Wartość chińskiego rynku dronów przekroczyła w ubiegłego roku 14 mld USD (56 mld zł). Koncern DJI Technology Co., jeden z największych światowych konkurentów w branży, ogłosił w kwietniu 2022 r. zawieszenie działalności w Rosji i Ukrainie, aby zapobiec wykorzystywaniu swoich dronów na froncie. DJI znalazł się w 2022 r. na czarnej liście amerykańskiego Departamentu Obrony po sklasyfikowaniu jej jako "chińskiej firmy wojskowej".

Chińskie ministerstwo handlu stwierdziło w kwietniu bieżącego roku., że amerykańskie i zachodnie media rozpowszechniają "bezpodstawne oskarżenia", jakoby Chiny eksportowały drony na front ukraiński, dodając, że Chiny będą nadal wzmacniać kontrolę eksportu dronów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie