Trwa ładowanie...
d3z34wm

Chlebowski: powstanie wspólny projekt koalicyjny ws. opcji walutowych

Szefowie klubów parlamentarnych PO i PSL, Zbigniew Chlebowski i Stanisław Żelichowski, uzgodnili w czwartek, że powstanie wspólny projekt koalicyjny w sprawie opcji walutowych. Projekt może być gotowy już w przyszłym tygodniu.
Share
d3z34wm

_ Wymieniliśmy się dzisiaj pomysłami na rozwiązanie kwestii opcji walutowych. Jesteśmy zgodni, że trzeba namawiać przedsiębiorców i banki do renegocjacji umów _ - powiedział Chlebowski w czwartek po spotkaniu z szefem klubu PSL.

Spotkanie koalicyjne trwało jedynie 20 minut, ponieważ - pomimo zapowiedzi - nie pojawił się na nim wicepremier, szef ludowców Waldemar Pawlak.

Politycy po spotkaniu nie chcieli mówić o szczegółach wspólnego projektu ustawy i o rozbieżnościach jakie pojawiły się w tej sprawie.

d3z34wm

Chlebowski powiedział w czwartek PAP, że "nie ma szans" na unieważnienie z mocy prawa umowy na opcje walutowe.

Pawlak mówił jednak w czwartek dziennikarzom w Sejmie, że cały czas opowiada się za unieważnieniem umów na opcje.

Dopytywany, czy poprzez ustawę można anulować już zawarte umowy na opcje walutowe, czy prawo może działać wstecz, Pawlak powiedział: _ Tu nie ma potrzeby stosowania prawa wstecz. Instytucje państwa powinny stać na straży uczciwych zasad prowadzenia biznesu. Jeśli stosowano wyzysk, podstęp, to są przesłanki prawne do tego, żeby takie umowy unieważnić _.

W środę Pawlak zapowiedział złożenie projektu ustawy przeciwdziałającej nieuczciwym praktykom w obrocie instrumentami finansowymi. Projekt ma zmierzać do "ujawnienia kulis transakcji opcyjnych w relacjach krajowych i międzynarodowych" - powiedział wicepremier.

d3z34wm

Z kolei we wtorek wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld poinformował, że dobiegają końca prace nad rządowym projektem ustawy, która umożliwi firmom mającym problemy z powodu opcji walutowych wspólne występowanie do sądu z roszczeniami.

Przyszła ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym umożliwi wspólne wystąpienie do sądu grupie liczącej co najmniej 10 firm. Ich sytuacja prawna związana z umowami z bankami na opcje musi być podobna.

Własne propozycje ustawowych rozwiązań problemu opcji walutowych przedstawił w połowie lutego Waldemar Pawlak. Zawierały one trzy podejścia. Pierwsze - miało gwarantować stronom prawo do renegocjacji warunków umów, drugie - pozwalałoby na odstąpienie od umowy, a trzecie - na unieważnienie z mocy prawa umowy na opcje. Komitet Rady Ministrów nie zarekomendował jednak tych propozycji pod obrady rządu.

Chlebowski podkreślił, że PO i PSL chcą, w ustawie stworzyć takie instrumenty, "które wspomogą przedsiębiorców".

d3z34wm

Pytany o jakie instrumenty chodzi, szef klubu PO powiedział, że np. o możliwość wsparcia prawnego dla przedsiębiorców ze strony Prokuratorii Generalnej - jeżeli będą się pojawiały zbiorowe pozwy przedsiębiorców przeciwko bankom.

Chlebowski powiedział też, że oba kluby zgadzają się, aby w projekcie ustawy był zapis o rozwiązaniach zawartych w ustawie MiFID - która zobowiązuje banki do analizy ryzyka każdej umowy.

Zdaniem szefa klubu PSL Stanisława Żelichowskiego, pomysły klubów PO i PSL na opcje walutowe są "w zdecydowanej większości zbieżne". Jak jednak dodał, w niektórych sprawach trzeba zrobić dodatkowe ekspertyzy.

Żelichowski wyraził też nadzieję, że projekt koalicyjny w sprawie opcji walutowych zostanie poparty przez wszystkie kluby parlamentarne w Sejmie.

W okresie, gdy złoty umacniał się, przedsiębiorcy sprzedający swoje usługi bądź towary za waluty obce, w obawie przed stratami, zawierali z bankami umowy o tzw. opcje walutowe. Części spółek umowy te przyniosły poważne straty, gdy kurs złotówki spadł.

d3z34wm

Podziel się opinią

Share
d3z34wm
d3z34wm