Chlebowski: prezydent chce zrujnować polski system rentowo-emerytalny
Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zarzucił
prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, że chce "zrujnować
polski system rentowo-emerytalny".
To reakcja na zapowiedź szefa Kancelarii Prezydenta Piotra Kownackiego, że Lech Kaczyński jeszcze tego dnia lub najpóźniej w poniedziałek wystąpi z inicjatywą legislacyjną przedłużającą dotychczasowe przepisy o emeryturach pomostowych.
Chlebowski zapowiedział, że PO będzie sprzeciwiać się tej inicjatywie. _ Pan prezydent chce zrujnować polski system rentowo-emerytalny i chce w przyszłości zagrozić w ogóle wypłacie świadczeń rentowo-emerytalnych _ - podkreślił.
Dlatego, jak dodał, "inicjatywa pana prezydenta nie może wejść w życie".
_ Jest przygotowany rządowy projekt, nad którym w przyszłym tygodniu będzie debatował parlament i nie wyobrażam sobie akceptacji dla inicjatywy pana prezydenta _ - powiedział Chlebowski dziennikarzom w Sejmie.
Dopytywany, co stanie się, jeśli PO nie poprze projektu Lecha Kaczyńskiego, a on zawetuje rządową ustawę, Chlebowski odparł: _ Jeśli prezydent zawetuje projekt rządowy, to pozbawi prawie 300 tys. osób możliwości skorzystania z nowych emerytur pomostowych. Mam nadzieję, że pan prezydent będzie w stanie się wytłumaczyć _.
Szef klubu PO podkreślił, że rząd Donalda Tuska jest "zatroskany" o wypłatę świadczeń emerytalno-rentowych w przyszłości. _ Jeżeli będziemy odkładać reformę o kolejny rok, to doprowadzimy w przyszłości do bankructwa całego systemu rentowo-emerytalnego _ - ocenił.
|
Polecamy: » Kalkulator wynagrodzeń - policz swoją pensję » Najnowsze wiadomości z kraju i ze świata » Forum poświęcone emeryturom |
| --- |
|
Polecamy: » Kalkulator wynagrodzeń - policz swoją pensję » Najnowsze wiadomości z kraju i ze świata » Forum poświęcone emeryturom |
Dotychczasowa ustawa o emeryturach pomostowych obowiązuje do końca bieżącego roku. Rząd przyjął projekt nowej ustawy o emeryturach pomostowych pod koniec września. Zmniejsza on liczbę uprawnionych do emerytur pomostowych. Prawo do nich przestałoby przysługiwać m.in artystom, dziennikarzom, niektórym kolejarzom i nauczycielom.
Rząd chce, by ustawa została uchwalona i podpisana przez prezydenta do końca roku, tak aby mogła wejść w życie 1 stycznia 2009 r., zastępując wygasające z tym dniem przepisy ustawy o wcześniejszych emeryturach.
Na emeryturę pomostową osoby pracujące w uprawnionych zawodach mogłyby przejść na pięć lat (w kilku przypadkach na 10 lat) przed osiągnięciem wieku emerytalnego (czyli w wieku 55 lat - kobiety i 60 lat - mężczyźni). Warunkiem byłby też odpowiedni staż ubezpieczeniowy (20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn).