Trwa ładowanie...

Chłopak ci się oświadczył? Uważaj na podatek!

Pierścionek zaręczynowy jest, w świetle prawa, darowizną. A od darowizny należy zapłacić podatek.

Share
Chłopak ci się oświadczył? Uważaj na podatek!Źródło: fotolia.pl
d2r3kyo

*Pierścionek zaręczynowy jest, w świetle prawa, darowizną. A od darowizny należy zapłacić podatek. *

Romantyczne oświadczyny - wino, kolacja, świece i obowiązkowe wręczenie pierścionka… To może skończyć się czymś więcej niż przysięgą małżeńską. Wcześniej bowiem - teoretycznie - o swoją dolę powinien upomnieć się urząd skarbowy.

W świetle prawa pierścionek zaręczynowy może być potraktowany jak darowizna, o czym przekonany jest Mariusz Poślednik z Kancelarii Prawnej Mariusz Poślednik.

d2r3kyo

Wręczenie pierścionka zaręczynowego stanowi darowiznę w rozumieniu art. 1 pkt 1 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn - twierdzi w opinii dla studentprawa.edu.pl.

Prawnik dodaje, że narzeczona jest, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, osobą należącą do trzeciej grupy podatkowej. Oznacza to, że zwolniona jest z podatku od darowizny tylko wtedy, gdy jej wartość nie przekracza 4902 złotych, a pierścionek z brylantem często kosztuje znacznie więcej.

Co więcej, obowiązek zgłoszenia darowizny spoczywa na obdarowanym, który w ciągu 6 miesięcy musi zgłosić darowiznę do odpowiedniego urzędu skarbowego, wraz z dokumentami pozwalającymi określić wysokość podatku. Narzeczona powinna więc, po romantycznych oświadczynach, poprosić jeszcze o rachunek za pierścionek zaręczynowy.

Podatek od darowizny dla trzeciej grupy podatkowej wynosi 12 proc. wartości darowizny, o ile jej wartość nie przekracza 10278 złotych.

d2r3kyo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r3kyo