Trwa ładowanie...
d1irbk6
darowizna

Chłopak ci się oświadczył? Uważaj na podatek!

Pierścionek zaręczynowy jest, w świetle prawa, darowizną. A od darowizny należy zapłacić podatek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chłopak ci się oświadczył? Uważaj na podatek!
(fotolia.pl)
d1irbk6

*Pierścionek zaręczynowy jest, w świetle prawa, darowizną. A od darowizny należy zapłacić podatek. *

Romantyczne oświadczyny - wino, kolacja, świece i obowiązkowe wręczenie pierścionka… To może skończyć się czymś więcej niż przysięgą małżeńską. Wcześniej bowiem - teoretycznie - o swoją dolę powinien upomnieć się urząd skarbowy.

W świetle prawa pierścionek zaręczynowy może być potraktowany jak darowizna, o czym przekonany jest Mariusz Poślednik z Kancelarii Prawnej Mariusz Poślednik.

d1irbk6

Wręczenie pierścionka zaręczynowego stanowi darowiznę w rozumieniu art. 1 pkt 1 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn - twierdzi w opinii dla studentprawa.edu.pl.

Prawnik dodaje, że narzeczona jest, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, osobą należącą do trzeciej grupy podatkowej. Oznacza to, że zwolniona jest z podatku od darowizny tylko wtedy, gdy jej wartość nie przekracza 4902 złotych, a pierścionek z brylantem często kosztuje znacznie więcej.

Co więcej, obowiązek zgłoszenia darowizny spoczywa na obdarowanym, który w ciągu 6 miesięcy musi zgłosić darowiznę do odpowiedniego urzędu skarbowego, wraz z dokumentami pozwalającymi określić wysokość podatku. Narzeczona powinna więc, po romantycznych oświadczynach, poprosić jeszcze o rachunek za pierścionek zaręczynowy.

Podatek od darowizny dla trzeciej grupy podatkowej wynosi 12 proc. wartości darowizny, o ile jej wartość nie przekracza 10278 złotych.

d1irbk6

Podziel się opinią

Share
d1irbk6
d1irbk6