Trwa ładowanie...
d187ori

Chojna-Duch z RPP ma nadzieję, że konieczność zacieśnienia polityki pieniężnej okaże się mało

10.04. Warszawa (PAP) - Należy mieć nadzieję, że konieczność zacieśnienia polityki pieniężnej może się okazać mało prawdopodobna" - oceniła w rozmowie z PAP Elżbieta Chojna-Duch z...
Share
d187ori

10.04. Warszawa (PAP) - Należy mieć nadzieję, że konieczność zacieśnienia polityki pieniężnej może się okazać mało prawdopodobna" - oceniła w rozmowie z PAP Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej

"RPP podjęła decyzję o rozważeniu możliwości zacieśnienia polityki pieniężnej w najbliższym czasie w związku ze zwiększonym prawdopodobieństwem utrzymania się inflacji powyżej celu w średnim okresie, ale w mojej ocenie należy mieć nadzieję, że konieczność taka może się okazać mało prawdopodobna" - powiedziała PAP Chojna-Duch.

"Sytuacja jest zmienna i złożona. Wiadomo, ze w strefie euro występuje już dekoniunktura, a w większości jej krajów płytka recesja. W związku z tym osłabienie dynamiki rozwoju gospodarczego w Polsce wystąpi, ale skala i struktura wzrostu może być różna. Jest to kwestia wartościowania tej struktury. Jeśli wzrost PKB będzie oparty o inwestycje, nie byłoby to groźne dla procesów inflacyjnych" - dodała.

d187ori

Na posiedzeniu w ubiegłym tygodniu RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

W komunikacie po posiedzeniu RPP zaznaczono, że w najbliższym okresie Rada ma rozważyć zacieśnienie polityki pieniężnej, o ile nie pojawią się sygnały wskazujące na wyraźne spowolnienie aktywności gospodarczej w Polsce i jednocześnie perspektywy powrotu inflacji do celu nie ulegną poprawie.

Jacek Barszczewski (PAP)

jba/

d187ori

Podziel się opinią

Share
d187ori
d187ori