Trwa ładowanie...

Ciężkie życie pracownika biurowego

88% pracowników biurowych w Polsce skarży się na różnego rodzaju bóle kręgosłupa. 80% zaś deklaruje problemy ze wzrokiem. Jednocześnie tylko 2% procent stanowisk komputerowych spełnia wszystkie wymogi ergonomii - wynika z badania Ergotest przeprowadzonego w konsultacji ze specjalistami z Polskiego Stowarzyszenia pracowników Służby BHP oraz Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Ciężkie życie pracownika biurowegoŹródło: Ergotest
d3gp02k
d3gp02k

_ Praca przy stanowisku komputerowym wiąże się z zagrożeniami układu mięśniowo-szkieletowego, a więc bólami w części szyjnej i części lędźwiowej kręgosłupa _ – mówi prof. Danuta Liu z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Przyczyną jest pozycja ciała, jaką pracownik przyjmuje. Pozycja siedząca dużo bardziej obciążą kręgosłup niż pozycja stojąca, i sprzyja utrzymywaniu się tzw. obciążenia statycznego.

Problem bólu pleców i karku nie dotyczy jedynie 12% pracowników biurowych. 38% odczuwa dolegliwości przynajmniej kilka razy w miesiącu, przynajmniej raz w tygodniu – 36%. W przypadku 14% respondentów tego typu bóle to codzienność.

Drugą grupą dolegliwości powszechnie występujących u pracowników biurowych są problemy ze wzrokiem: bóle oczu, zaburzenia ostrości widzenia oraz suchość i pieczenie pod powiekami. Nowoczesny sprzęt jest coraz bardziej powszechny (61% stanowisk wyposażonych jest w nowoczesne monitory LCD), ale mimo tego na dolegliwości związane ze wzrokiem uskarża się 80% badanych.

Deklarowane dolegliwości są bezpośrednio związane z organizacją i wyposażeniem naszego stanowiska pracy. Przykładowo bóle ramion i łokci w przypadku respondentów, którzy podczas pracy opierają łokcie o regulowane podłokietniki, występują u 2% respondentów. Natomiast u osób, których przedramiona podczas pracy są zawieszone w powietrzu takie bóle występują u 5% badanych.

d3gp02k

Dość powszechne są też dolegliwości związane z pisaniem na klawiaturze. Tylko co piaty pracownik podczas tej czynności ma nadgarstki oparte na żelowej podkładce. Efekt: 63% osób odczuwa bóle w okolicach nadgarstków, a 47% mrowienie i drętwienie palców.

Typowe biurowe dolegliwości i schorzenia:

Syndrom Sicca, polegający na zmniejszeniu częstotliwości ruchu powiek, a przez to na wysychaniu rogówki i uszkodzeniu wzroku,

Zaburzenia krążenia w kończynach dolnych oraz przewlekłą niewydolność żylną związaną z zastojem krwi w nogach podczas pozycji siedzącej,

Zespół cieśni nadgarstka, czyli mrowienie i ból dłoni spowodowane nieprawidłowym ułożeniem rąk podczas pisania na klawiaturze i ściśnięcie nerwów w tzw. kanale nadgarstka,

Syndrom RSI, czyli zespół urazów wywołanych jednostronnym przeciążeniem ramion i dłoni, powodujący dotkliwy ból przedramienia, ramienia, szyi i barku.

CDT (Cumulative Trauma Disorders) dolegliwość mięśni wynikająca z mikrourazów, na jakie narażone jest nasze ciało podczas pracy biurowej.

d3gp02k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gp02k

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj