Trwa ładowanie...
d3fs16n
szczyt
01-10-2010 16:36

CIR: premier na szczycie ASEM (komunikat)

...

d3fs16n
d3fs16n

01.10. Warszawa - CIR informuje:

W poniedziałek, 4 października 2010 r., premier Donald Tusk weźmie udział w szczycie ASEM w Brukseli. Szef polskiego rządu uczestniczyć będzie w pierwszej sesji szczytu, która dotyczyć będzie zarządzania gospodarczego i finansowego.

Szczyty ASEM, w których biorą udział szefowie państw i rządów, odbywają się co dwa lata na przemian w Europie i Azji. Dotychczas odbyło się siedem szczytów ASEM. Delegacja polska uczestniczyła w trzech szczytach: w 2004, 2006 i 2008 r. Premier Donald Tusk przewodniczył polskiej delegacji podczas szczytu w Pekinie w 2008 r.

Program 8. Szczytu ASEM, który odbędzie się 4-5 października br. w Brukseli obejmuje cztery sesje. Pierwszego dnia dyskusja dotyczyć będzie zarządzania gospodarczego i finansowego. Tematami trzech kolejnych sesji, które odbędą się drugiego dnia szczytu, będą: zrównoważony rozwój, sprawy globalne oraz kontakty międzyludzkie i przyszłość ASEM.

d3fs16n

ASEM (Asia-Europe Meeting) jest nieformalnym procesem dialogu i współpracy pomiędzy państwami Unii Europejskiej a Azją Wschodnią, Południową i Południowo-Wschodnią, który zainicjowany został w 1996 r. w Bangkoku. Założeniem ASEM jest rozwój współpracy politycznej, ekonomicznej i kulturalnej. Polska przystąpiła do ASEM w 2004 r.

ASEM skupia 45 uczestników: 27 państw UE, Komisję Europejską, 10 członków Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) oraz Chiny, Japonię, Republikę Korei, Mongolię, Indie, Pakistan i Sekretariat ASEAN. Od 2010 r. w spotkaniach ASEM uczestniczą również Australia, Nowa Zelandia i Rosja.

Polska aktywnie angażuje się w działania ASEM. W bieżącym roku nasz kraj po raz pierwszy był gospodarzem spotkania ministerialnego w ramach ASEM. We wrześniu br. w spotkaniu ministrów kultury państw ASEM w Poznaniu uczestniczyły delegacje z 36 krajów oraz KE i ASEF (Asia-Europe Foundation).

Kraje azjatyckie odgrywają istotną rolę w polskiej polityce zagranicznej. W 2008 r. premier Donald Tusk przebywał z wizytą w Chinach, natomiast na początku września br. złożył wizyty w Indiach i Wietnamie. Głównymi tematami rozmów szefa polskiego rządu z azjatyckimi politykami był rozwój współpracy gospodarczej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d3fs16n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fs16n