Trwa ładowanie...
d1xusu3

CIR: Premier odwiedza poszkodowanych w ubiegłorocznej trąbie powietrznej (komunikat)

...

d1xusu3
d1xusu3

13.08. Warszawa - CIR informuje:

Dzisiaj, na zaproszenie mieszkańców, premier Donald Tusk uda się z wizytą do Sieroniowic i Balcarzowic (pow. strzelecki, woj. opolskie), gdzie blisko rok temu przeszła trąba powietrzna. Dzięki głównie rządowej pomocy odbudowano niemal wszystkie domy, które ucierpiały w żywiole. Mieszkańcy Sieroniowic otrzymali 4,2 mln zł, a Balcarzowic 3,3, mln zł. W sumie pomoc państwa dla osób i rodzin poszkodowanych w ubiegłorocznym żywiole w całym kraju przekroczyła 52,8 mln zł.

Wizyta rozpocznie się o godz. 12.00 w Sieroniowicach. Premier D. Tusk spotka się z mieszkańcami odbudowanych domów. Później, ok. godz. 13.45 premier uda się do Balcarzowic, gdzie odbędzie się parapetówka z mieszkańcami wsi oraz osobami odpowiedzialnymi za usuwanie skutków tornada. Sieroniowice i Balcarzowice odwiedzi także wicepremier Grzegorz Schetyna.

W powiecie strzeleckim ubiegłoroczna trąba powietrzna wyrządziła wiele szkód. W Błotnicy Strzeleckiej, Balcarzowicach i Sieroniowicach uszkodzonych i zniszczonych zostało ponad sto domów i budynków gospodarczych oraz kilkadziesiąt samochodów. W Sieroniowicach ucierpiały 44 budynki, w Balcarzowicach 34. Kilka osób zostało rannych.

d1xusu3

Dzisiaj premier D. Tusk odwiedza mieszkańców Sieroniowic i Balcarzowic po raz trzeci. Do pierwszej wizyty doszło w dzień po kataklizmie. 16 sierpnia 2008 roku premier obiecał mieszkańcom - Nikt nie zostanie bez pomocy.(...) Przyjechałem, żeby dać ludziom pewność, że na pewno nie zostaną sami. (..) Podejmiemy takie decyzje, które dadzą ludziom gwarancje, że ich domy zostaną odbudowane." Premier zapowiedział, że "nie zabraknie sił, ani środków", aby jak najszybciej usunąć skutki piątkowej nawałnicy. Do drugiej wizyty doszło miesiąc później, 18 września 2008 roku.

Aby jak najszybciej odbudować zniszczone domy rząd przyjął przepisy upraszczające procedury. W miejscowościach, przez które przeszedł kataklizm, remont uszkodzonego budynku nie wymagał zgłoszenia. Tam, gdzie trzeba odbudować dach, należało to robić zgodnie z prawem budowlanym, ale bez procedury administracyjnej. Natomiast odbudowa domu wymagała jedynie zgłoszenia, bez konieczności składania projektu. Do urzędów skarbowych zostały wysłane zalecenia, by w przypadku darowizn związanych z usuwaniem skutków kataklizmu, odstępowały od pobierania podatku. Takie zalecenie wydał Minister Finansów. Poszkodowani musieli tylko zarejestrować darowiznę, a Urząd Skarbowy sprawdzał jedynie, czy darowizna ma związek z pomocą po przejściu trąby powietrznej.


Rząd pomaga także tym, którzy ucierpieli w tegorocznych powodziach. Dotychczas, na wypłatę zasiłków i zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych mieszkańców województw: małopolskiego, podkarpackiego, dolnośląskiego, śląskiego oraz opolskiego przeznaczono 27,6 mln zł. Zasiłki wypłacają gminne ośrodki pomocy społecznej. Dla blisko 1500 dzieci z rodzin najbardziej poszkodowanych zorganizowano wypoczynek letni. Na odbudowę infrastruktury drogowo - mostowej gminy otrzymały blisko 150 mln zł. W sumie, w ramach budżetu państwa na 2009 r., poszkodowani przez klęski żywiołowe (osoby fizyczne i jednostki samorządu terytorialnego) otrzymały wsparcie w wysokości 367 mln zł. Ponadto z budżetu państwa samorządy województw na usuwanie zniszczeń z czerwca i lipca br. na rzekach i urządzeniach melioracji wodnych otrzymały 12,4 mln zł.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ral/

d1xusu3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xusu3