Trwa ładowanie...
dz32575

CIR: Uroczystość wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla UE - program (komunikat)

09.12. Warszawa - Centrum Informacyjne Rządu zawiadamia, że w poniedziałek, tj. 10 grudnia br., premier Donald Tusk weźmie udział w uroczystości wręczenia Unii Europejskiej...

dz32575
dz32575

09.12. Warszawa - Centrum Informacyjne Rządu zawiadamia, że w poniedziałek, tj. 10 grudnia br., premier Donald Tusk weźmie udział w uroczystości wręczenia Unii Europejskiej Pokojowej Nagrody Nobla, która odbędzie się w Oslo.

Program prasowy przewiduje:

godz. 13.00 - udział premiera Donalda Tuska w uroczystości wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla UE Ratusz, Oslo 0032

godz. 14.30 - udział prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska w lunchu roboczym wydanym przez premiera Norwegii Jensa Stoltenberga Gamle Logen, Oslo, Grev Wedels plass 2

dz32575

Ze strony Centrum Informacyjnego Rządu wizytą zajmuje się Piotr Przybysz, tel. + 48 609 038 733.

      • Unia Europejska uhonorowana nagrodą Nobla. W Oslo nagrodę Nobla w imieniu Unii Europejskiej odbiorą przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. W czasie uroczystości państwa UE będą reprezentowane głównie przez szefów państw lub rządów. Oprócz premiera Donalda Tuska udział zapowiedzieli prezydenci Rumunii, Litwy, Węgier, Francji, kanclerze Niemiec i Austrii oraz premierzy Łotwy, Bułgarii, Holandii, Irlandii, Portugalii, Danii, Finlandii, Włoch, Belgii, Hiszpanii, Grecji i Chorwacji. Po ceremonii premier Norwegii wyda roboczy lunch, na którym zaproszeni przedstawiciele państw będą dyskutowali o sytuacji gospodarczej w Europie.

Środki z tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, czyli około 925 tys. euro, zostaną przeznaczone na unijne projekty na rzecz dzieci poszkodowanych w wojnach i strefach konfliktu na świecie.

Komitet Noblowski przyznał to wyróżnienie UE, aby podkreślić jej "wkład w działania na rzecz pokoju i pojednania, demokracji i praw człowieka, prowadzone w Europie od ponad sześćdziesięciu lat". Uznał on, że działania UE na rzecz stabilizacji "pomogły przekształcić przeważającą część Europy z kontynentu ogarniętego wojną w kontynent, na którym panuje pokój. Działania UE są wyrazem idei 'braterstwa między narodami' oraz 'kongresów pokoju', które w sporządzonym w 1895 r. testamencie Alfred Nobel wymienił jako kryteria otrzymania pokojowej nagrody".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ mhr/

dz32575
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz32575