CIR ws. deklaracji w zw. z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej (komunikat)

...

01.09.2009 | aktual.: 01.09.2009 15:13

01.09. Warszawa - CIR informuje:

Prezydencja Rady Unii Europejskiej wydała deklarację w związku z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej. W dokumencie zaznaczono, że ta najkrwawsza wojna w dziejach Europy rozpoczęła się 1 września 1939 roku, w Gdańsku na Westerplatte. Podkreślono, że II wojna światowa stanowiła bolesną lekcję dla Europy i jej mieszkańców, pokazując jak kruchą rzeczą jest pokój między narodami i jak wielkiej uwagi wymaga jego zachowanie.

Deklaracja przypomina, że nakazem leżącym u podstaw integracji europejskiej było zapobieżenie nowej wojnie na naszym kontynencie. Wskazano, że zapoczątkowany w 1951 roku proces integracji europejskiej wysunął na plan pierwszy to co łączy Europejczyków. - Po raz pierwszy Europejczycy nie jednoczyli się "przeciwko", lecz "za" - za wizją kontynentu, na którym ludzie różnych kultur oraz narody o rozbieżnych interesach wspólnie działają na rzecz pokoju, dostatku i demokracji - zaznaczono w dokumencie.

Podkreślono, że Unia Europejska jest powiernikiem wspólnej pamięci, która służy budowaniu dostatku i demokracji, utrwalaniu pokoju i wolności, tolerancji i solidarności, a także poszanowaniu praw człowieka. - Współpraca oparta na tych wartościach pozostaje rękojmią naszej Wspólnoty i dobrem, którego należy strzec z myślą o przyszłych pokoleniach. Nie zapomnimy - czytamy w deklaracji.

Deklaracja ws. 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej

70 lat temu, 1 września 1939 roku, w Gdańsku na Westerplatte, atakiem na Polskę, rozpoczęła się II wojna światowa. W ciągu następnych lat Europa przeżyła najkrwawszą wojnę w swych dziejach. Stała się świadkiem zagłady milionów istnień ludzkich i pogrążyła w bezmiarze rozpaczy. Całe miasta i społeczności uległy zniszczeniu. Wojna zmieniła przyjaciół we wrogów, a z sąsiadów uczyniła obcych. Świat nadal nosi blizny po tej wojnie i od tamtych czasów nie doświadczył porównywalnej przemocy, ani cierpienia.

II wojna światowa stanowiła bolesną lekcję dla Europy i jej mieszkańców, pokazując jak kruchą rzeczą jest pokój między narodami i jak wielkiej solidarności i wysiłku wymaga jego zachowanie. Wraz z końcem II wojny światowej i podziałem naszego kontynentu nauczyliśmy się, że nie można traktować wolności i demokracji jako czegoś danego raz na zawsze. Ofiarom, tym, którzy przeżyli i przyszłym pokoleniom jesteśmy winni nie tylko pamięć o tej lekcji, lecz również zobowiązanie, by uczynić wszystko, żeby tak mroczne czasy już nigdy się nie powtórzyły.

Dzisiaj z zadowoleniem obserwujemy jednoczenie się Europy i budowanie jej przyszłości w oparciu o współpracę między narodami i obywatelami.

W 1951 roku, podpisując traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Luksemburg i Holandia rozpoczęły proces integracji Europy, na pierwszy plan wysuwając to, co je łączyło. Po raz pierwszy Europejczycy nie jednoczyli się "przeciwko", lecz "za" - za wizją kontynentu, na którym ludzie różnych kultur oraz narody o rozbieżnych interesach wspólnie działają na rzecz pokoju, dostatku i demokracji.

Na takich podstawach zbudowano integrację europejską, która z czasem się umocniła i pogłębiła. Odegrała ona kluczową rolę w obaleniu przeszkód i symboli stojących na drodze do demokracji i wolności. Obejmuje coraz więcej obszarów współpracy i coraz więcej państw członkowskich. Jednoczy nasz kontynent. Dziś Unia Europejska skupia blisko 500 milionów obywateli z 27 państw.

W siedemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej pragniemy podkreślić o roli Unii Europejskiej w budowaniu pokoju na świecie. Powinniśmy pamiętać, że nakazem leżącym u podstaw integracji europejskiej było zapobieżenie nowej wojnie na naszym kontynencie. Dzięki dążeniu narodów Europy Środkowej i Wschodniej do wolności udało się znieść nienaturalny podział naszego kontynentu. Mamy obowiązek nie dopuścić do tego, by doświadczenia najstraszniejszej z wojen odeszły w niepamięć. Dzisiaj my, Europejczycy, jesteśmy współodpowiedzialni za pokój na świecie. Jest to zobowiązanie moralne, ale także polityczne.

Unia Europejska jest powiernikiem owej wspólnej pamięci, która służy budowaniu dostatku i demokracji, utrwalaniu pokoju i wolności, tolerancji i solidarności, a także poszanowaniu praw człowieka. Współpraca oparta na tych wartościach pozostaje rękojmią naszej wspólnoty i dobrem, którego należy strzec z myślą o przyszłych pokoleniach. Nie zapomnimy.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
uedeklaracjakomunikat
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)