CIR ws. harmonogramu budowy elektrowni jądrowej (komunikat)
...
11.08. Warszawa CIR informuje:
Rada Ministrów przyjęła ramowy harmonogram działań dla energetyki jądrowej w Polsce. Jest to kolejny krok, po powołaniu Pełnomocnika Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej, do rozpoczęcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej i zwiększania bezpieczeństwa energetycznego w Polsce.
Harmonogram wyznacza cztery kluczowe daty wykonania zadań dla strony rządowej i inwestora:
- do 31 grudnia 2010 r. przyjęcie Programu polskiej energetyki jądrowej i przygotowanie m.in.: projektów aktów prawnych niezbędnych do budowy i funkcjonowania energetyki jądrowej. W okresie tym będą opracowywane analizy finansowe dotyczące wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni jądrowej, analizy lokalizacyjne elektrowni oraz składowisk odpadów. Ponadto zostanie opracowany program szkolenia kadr dla instytucji i przedsiębiorstw związanych z energetyką jądrową oraz zapoczątkowany proces powstawania zaplecza naukowo-badawczego. Niezbędne jest również rozpoczęcie procedury przygotowania Państwowej Agencji Atomistyki do pełnienia roli nadzorującej dla potrzeb energetyki jądrowej. Działaniom tym towarzyszyć będzie kampania informacyjno-edukacyjna w zakresie energii jądrowej, która ma być kontynuowana również w następnych etapach.
Od inwestora oczekuje się, że zostaną przygotowane analizy przedinwestycyjne. Przewiduje się powołanie podmiotów, które opracują warunki wdrożenia wiodących technologii energetyki jądrowej. W tym okresie zaplanowano również utworzenie konsorcjum dla budowy pierwszej elektrowni.
- od stycznia 2011 r. do końca grudnia 2013 r. potrwają prace związane z lokalizacją i zawarcie kontraktu na budowę pierwszej elektrowni jądrowej. Kontynuowane będą działania rozpoczęte w pierwszym etapie. Ponadto będą podejmowane działania dotyczące rozpoznania zasobów uranu w Polsce. Ze strony inwestora oczekuje się podjęcia decyzji o ostatecznej lokalizacji elektrowni, a także o określenia źródła finansowania inwestycji, wyboru technologii i wyłonienia jej dostawcy.
- od stycznia 2014 r. do końca grudnia 2015 r. nastąpi wykonanie projektu technicznego elektrowni i uzyskanie wszystkich niezbędnych i zgodnych z prawem uzgodnień. Zakłada się, że zostanie rozpoczęta budowa składowiska nisko i średnioaktywnych odpadów promieniotwórczych. Kontynuowana będzie kampania informacyjno-edukacyjna.
- od stycznia 2016 r. do końca grudnia 2020 r. trwać będzie budowa elektrowni.
Zgodnie z przyjętym przez rząd 13 stycznia 2009 roku dokumentem o prowadzonych i inicjowanych kierunkach działań rządu na rzecz bezpieczeństwa energetycznego kraju w obszarach gazu ziemnego i energetyki jądrowej do 2020 roku planuje się wybudowanie w naszym kraju przynajmniej jednej elektrowni atomowej. W tym celu powołano Pełnomocnika Rządu do spraw Polskiej Energetyki Jądrowej.
Rządowy program zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego zakłada realną dywersyfikację dostaw. Do głównych przedsięwzięć należy budowa terminalu gazu w Świnoujściu.
W czerwcu br. weszła w życie specjalna ustawa rządowa, dzięki której uproszczone i skrócone zostały procedury związane z przygotowaniem budowy. W lipcu br. wydano pozwolenie na budowę części lądowej gazoportu. Ponadto podpisano umowę z Katarem na dostawę skroplonego gazu. Obok budowy terminalu gazu rząd planuje budowę elektrowni jądrowych. Zgodnie z rządową uchwałą w Polsce wybudowane zostaną co najmniej dwie elektrownie jądrowe, w tym przynajmniej jedna do 2020 roku.
Program zakłada także: rozbudowę magazynów gazu ziemnego w Wierzchowicach (w trakcie) oraz Mogilnie, budowę magazynu gazu ziemnego w Kosakowie, budowę magazynów ropy naftowej i paliw w okolicach Kosakowa, budowę kopalni gazu Lubiatów - Międzychód - Grotów (w trakcie) oraz rozbudowę połączenia gazowego z RFN w Lasowie. Dodatkowo, dzięki determinacji części państw członkowskich wspieranych przez polski rząd projekt budowy gazociągu Nabucco uzyskał dofinansowanie 200 mln euro.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP) kom/ wni/