Trwa ładowanie...
d1dqrrl

CIR ws. sprawozdania dot. przemocy wobec dzieci (komunikat)

...

d1dqrrl
d1dqrrl

10.08. Warszawa CIR informuje:

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło Sejmowi sprawozdanie na temat przemocy w rodzinie w 2008 r. Według ankiety przeprowadzonej przez resort, jedna piąta badanych (19 proc.) przyznała się, że stosowała przemoc wobec członków swojej rodziny. Sprawozdanie pokazuje, jak ważne jest przyjęcie przez parlament rządowego projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, a także przepisów przewidujących surowe kary dla pedofilów.

Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie znajduje się obecnie w Sejmie. Zaproponowane przepisy wprowadzają m.in. zakaz kar cielesnych, możliwość zabrania dziecka z domu zagrożonego przemocą oraz nakaz opuszczenia lokalu przez sprawcę. Zgodnie z projektem ustawy, ofiary przemocy będą mogły także łatwiej uzyskać bezpłatne zaświadczenie lekarskie, wydawane np. przez lekarza pierwszego kontaktu czy lekarza pełniącego ostry dyżur w szpitalu, w którym określone zostaną przyczyny oraz rodzaj uszkodzeń ciała.

W Polsce potrzebna jest także ogólnonarodowa dyskusja na temat przemocy w rodzinie. Ze sprawozdania MPiPS wynika bowiem, że 24 proc. badanych nie ma nic przeciw biciu dzieci, 19 proc. uważa natomiast, że pogróżki i zastraszanie dziecka to jeszcze nie przemoc. Tylko 5 proc. ankietowanych uważa, że zjawisko przemocy wobec dzieci jest w Polsce powszechne.

d1dqrrl

W Sejmie znajduje się również rządowy projekt nowelizacji ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz ustawy o Policji. Przepisy zaostrzają odpowiedzialność karną za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności popełniane wobec osób poniżej 15 roku życia (gwałt pedofilski) lub członków najbliżej rodziny (gwałt kazirodczy). Zgodnie z projektem rządu, skazany za gwałt, po opuszczeniu zakładu karnego, będzie poddany przymusowemu leczeniu. Sąd będzie umieszczał sprawcę takiego czynu w zakładzie zamkniętym albo kierował go na leczenie ambulatoryjne do ośrodka prowadzącego terapię farmakologiczną i psychoterapię w celu obniżenia popędu seksualnego.

Pakiet ustaw przeciwdziałających przemocy rodzinie powinien zostać przyjęty przez Sejm na jesieni.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kno/

d1dqrrl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dqrrl