CIR ws. wizyty premiera na Malcie i w Grecji (komunikat)
...
22.10. Warszawa - CIR informuje:
Premier Donald Tusk rozpoczyna dziś dwudniową wizytę na Malcie i w Grecji. W czasie spotkań z przedstawicielami władz państwowych obu krajów poruszone zostaną bieżące kwestie europejskie, zagadnienia współpracy dwustronnej oraz aktualne problemy międzynarodowe. Wizyta jest częścią szerokich konsultacji premiera przed zbliżającym się szczytem Unii Europejskiej, m.in. dotyczących przyszłych kształtów Komisji Europejskiej.
Na Malcie prezes Rady Ministrów spotka się z prezydentem Georgem Abelą i premierem Lawrencem Gonzim. Wizyta będzie pierwszym spotkaniem szefów rządów Polski i Malty od czasu wstąpienia do Unii Europejskiej. Program wizyty w Grecji obejmuje spotkanie szefa polskiego rządu z nowo wybranym premierem Georgiosem Papandreu oraz rozmowy plenarne delegacji obu krajów. Piątkowe spotkanie premiera Tuska z Georgiosem Papandreu będzie pierwszym spotkaniem szefów rządów obu krajów po październikowych wyborach w Grecji.
W czasie dwudniowej wizyty na Malcie i w Grecji premier Tusk będzie rozmawiał z liderami obu krajów o Traktacie z Lizbony, kwestiach instytucjonalnych po wejściu w życie Traktatu oraz kształcie nowej Komisji Europejskiej. Poruszone zostaną także kwestie związane z ochroną klimatu i wspólnym stanowiskiem Unii Europejskiej na konferencję klimatyczną w Kopenhadze. Omówione będą zagadnienia mechanizmu finansowania ochrony klimatu, zasady podziału kosztów ograniczania zmian klimatycznych oraz pomoc finansowana na działania związane z ochroną środowiska dla krajów rozwijających się.
W obu krajach w agendzie rozmów są kwestie dwustronnej współpracy politycznej i gospodarczej oraz bieżące problemy międzynarodowe.
Stosunki polsko-maltańskie
Polem do współpracy politycznej Polski i Malty jest współdziałanie na arenie europejskiej, co miało już miejsce w czasie negocjacji nad nowelizacją unijnej dyrektywy o organizacji czasu pracy, kiedy oba kraje prezentowały zbliżone stanowiska. Polska i Malta aktywnie uczestniczą w kształtowaniu i realizacji Europejskiej Polityki Sąsiedztwa w jej dwóch wymiarach - Partnerstwa Wschodniego i Unii dla Śródziemnomorza. Współpraca obu krajów jest także możliwa w zakresie polityki migracyjnej, przygotowań do konferencji klimatycznej w Kopenhadze oraz polityki wsparcia dla dalszego rozszerzenia Unii Europejskiej.
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej było istotnym impulsem do rozwoju współpracy gospodarczej z Maltą. Dominującą pozycję w polskim eksporcie na rynek maltański w 2008 r. stanowiły: wyroby przemysłu elektromaszynowego - ponad 23 proc., artykuły rolno-spożywcze, zwierzęta żywe, pojazdy i jednostki pływające, produkty przemysłu chemicznego oraz wyroby z metali nieszlachetnych. Wśród towarów, które Polska importuje z Malty znajdują się przede wszystkim wyroby przemysłu chemicznego (prawie 68 proc. importu), wyroby przemysłu elektromaszynowego, tworzywa sztuczne i wyroby z nich, kauczuk oraz materiały i wybory włókiennicze. Światowy kryzys gospodarczy osłabił wymianę handlową między krajami.
Mimo to wzrasta zainteresowanie maltańskich przedsiębiorców rynkiem polskim. W styczniu 2009 r. odbyło się Forum Gospodarcze, w którym wzięła udział delegacja przedsiębiorców towarzysząca prezydentowi E. Fenechowi Adami w czasie jego wizyty w Polsce. Pogłębieniu kontaktów gospodarczych, poszukiwaniu nowych możliwości wymiany handlowej oraz inwestycji służy także konferencja odbywająca się dziś w La Valetta w ramach Economic Polish Day.
Możliwości współpracy gospodarczej dotyczą takich dziedzin jak: energetyka odnawialna, budownictwo mieszkaniowe, infrastruktura, ochrona środowiska, a także telekomunikacja, elektronika i przemysł spożywczy.
George Abela
Prezydent Republiki Maltańskiej
Urodził się w 1948 r. w Qormi. Absolwent prawa na Uniwersytecie Maltańskim. Żonaty, ma dwójkę dzieci.
Od 1975 r. pracował jako doradca prawny Generalnej Unii Pracowników. Siedem lat później został Prezesem Maltańskiego Związku Piłki Nożnej. W czasie pełnienia tej funkcji zajął się poprawą infrastruktury sportowej na Malcie oraz zorganizował w pełni profesjonalną reprezentację Malty w piłce nożnej.
W 1992 r. postanowił poświęcić się karierze politycznej i został wiceliderem Maltańskiej Partii Pracy odpowiedzialnym za sprawy wewnętrzne. Po wyborach w 1996 r. został doradcą premiera Alfreda Santa.
12 stycznia 2009 r. został nominowany na VIII Prezydenta Republiki Malty przez premiera Lawrence'a Gonziego. 4 kwietnia 2009 r. został prezydentem Malty.
Lawrence Gonzi
Prezes Rady Ministrów Republiki Malty
Urodził się w 1953 roku w La Valletta w jednym z najstarszych i najszacowniejszych rodów maltańskich. Po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Malty pracował jako prawnik. Od 1976 r. działał jako wolontariusz w organizacjach pozarządowych niosących pomoc osobom niepełnosprawnym i chorym psychicznie. W latach 1976 - 1986 był przewodniczącym Akcji Katolickiej Malty.
W 1988 roku został przewodniczącym Parlamentu Republiki Malty. Funkcję tę sprawował do 1996 roku. Od 1998 roku do 2004 roku był wicepremierem i ministrem ds. polityki socjalnej.
Od 1997 r. pełni ważne funkcje w Partii Nacjonalistycznej - najpierw sekretarza generalnego, następnie wiceprzewodniczącego, a od 2004 r. jest jej przewodniczącym.
W latach 2004 - 2008 był premierem Malty. Po zwycięstwie wyborczym Partii Nacjonalistycznej, 11 marca 2008 r. ponownie został prezesem Rady Ministrów.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ral/