Trwa ładowanie...
d2vmkx5

CIR ws. wizyty premiera na Malcie (komunikat)

...

d2vmkx5
d2vmkx5

22.10. Warszawa - CIR informuje:

W czasie dzisiejszej wizyty premiera Donalda Tuska na Malcie poruszone zostaną m.in. bieżące tematy z europejskiej agendy. Obecnie uwaga Unii Europejskiej koncentruje się na procesie ratyfikacji Traktatu z Lizbony oraz przygotowaniach do konferencji klimatycznej w Kopenhadze.

Malta ratyfikowała Traktat z Lizbony w lutym 2008 r., jako jedno z pierwszych państw UE. Ostatnio proces ratyfikacji został zakończony w Irlandii, gdzie obywatele w powtórnym referendum opowiedzieli się za przyjęciem dokumentu, oraz w Polsce, w związku z podpisaniem Traktatu przez prezydenta. Ostatnim krajem, który jeszcze nie ratyfikował Lizbony są Czechy. Kolejnym etapem prac nad Traktatem powinno być przygotowanie do jego wejścia w życie. Działania te powinny dotyczyć zarówno kwestii technicznych, jak też merytorycznych np. podziału kompetencji, obsady stanowisk i spraw instytucjonalnych.

W grudniu w Kopenhadze odbędzie się konferencja klimatyczna COP15, na którą Unia Europejska przygotowuje wspólne stanowisko. Kraje UE mają różny status w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym - część jest zobowiązana do finansowania działań w krajach rozwijających się, część ma obowiązek zredukowania emisji gazów cieplarnianych, a część korzysta z pomocy finansowej na ochronę klimatu.

d2vmkx5

Wypracowanie wspólnego stanowiska Unii wymaga omówienia takich kwestii, jak: wkład UE do globalnego systemu przeciwdziałania zmianom klimatycznym, unijnego podziału zobowiązań dotyczących ochrony środowiska, warunków wprowadzeniach 30-procentowego celu redukcyjnego oraz kryteriów określania obowiązków poszczególnych państw w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Wśród tematów bieżących są także takie kwestie, jak bezpieczeństwo energetyczne, polityka migracyjna, Europejska Polityka Sąsiedztwa oraz dalsze rozszerzenie UE.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d2vmkx5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vmkx5