Cisza wyborcza w Polsce. Co to jest i ile trwa? Wybory 2020
Wybory prezydenckie 2020 już w najbliższą niedzielę. Z tej okazji przypominamy, na czym tak naprawdę polega cisza wyborcza i jakie kary obowiązują za jej złamanie.
Cisza wyborcza w Polsce. Co to jest i ile trwa? Wybory 2020
Cisza wyborcza to zakaz prowadzenia agitacji wyborczej, czyli prowadzenia działań, których zadaniem jest zachęcenie lub zniechęcenie do oddawania głosu na określonego kandydata, lub ugrupowanie. Samo złamanie ciszy wyborczej jest wykroczeniem, za które może grozić grzywna, od 20 do 5 tys. zł.
Czytaj też: Wybory prezydenckie 2020. Kosiniak-Kamysz: obniżmy VAT z 23 na 15 proc. "Koniec karania Polaków za pracę"
Cisza wyborcza rozpoczyna się o północy na dzień przed rozpoczęciem głosowania. Koniec ciszy wyborczej następuje w momencie zamknięcia lokali wyborczych. W przypadku wyborów prezydenckich obowiązywać będzie od soboty 27 czerwca od północy do 28 czerwca do godziny 21:00. Wtedy zamknięte zostaną lokale wyborcze.
Cisza wyborcza w Polsce. Co to jest i ile trwa? Wybory 2020
Wybory prezydenckie 2020 odbędą się już w najbliższą niedzielę 28 czerwca. Podczas niedizeli wyborczej lokale wyborcze będą czynne od godziny 7:00 do 21:00. Cisza wyborcza rozpoczyna się 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia. Przed wyborami prezydenckimi 2020 cisza wyborcza trwa więc przez całą sobotę 27 czerwca, począwszy od północy, aż do zakończenia głosowania w dniu wyborów, czyli do 28 czerwca do godziny 21:00,
Czytaj także: Wybory prezydenckie 2020. Trzaskowski chce odsunąć budowę CPK. Horała: to wbrew polskiej racji stanu
W czasie trwania ciszy wyborczej nie wolno:
- prowadzić agitacji wyborczej,
- zwoływać zgromadzeń,
- organizować pochodów i manifestacji,
- wygłaszać przemówień,
- rozpowszechniać materiałów wyborczych, również w internecie,
- agitować w lokalu wyborczych, rozpowszechniając symbole, napisy, znaki kojarzące się jednoznacznie z kandydatami i komitetami wyborczymi,
- podawać wyników sondaży wyborczych.