Trwa ładowanie...

Co druga zabawka z testu niebezpieczna

Co druga zabawka z testu Fundacji Warentest zawiera szkodliwe substancje albo ma małe części, którymi dziecko może się udławić. Test obala mit drewnianych zabawek jako tych bezpieczniejszych i bardziej ekologicznych.

Co druga zabawka z testu niebezpiecznaŹródło: Ikea
d3al7nk
d3al7nk

Przed Mikołajkami i Bożym Narodzeniem sklepy z zabawkami przeżywają boom. Tymczasem wiele zabawek zagraża zdrowiu dzieci. Klocki, puzzle, samochodziki, gryzaczki - niezależnie od rodzaju zawierają trujące związki chemiczne. To wynik testu 30 drewnianych zabawek przeprowadzonego przez niemiecką Fundację Warentest. Wśród przebadanych zabawek są również dostępne w Polsce. Ich wyniki opublikowała na swojej stronie Fundacja Pro-Test.

Małe części zabawek stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla dziecka, które w najgorszym wypadku może się nimi udusić. Natomiast działanie szkodliwych substancji może być widoczne dopiero po wielu latach. Związki te znajdują się przede wszystkim w farbach, którymi zabawki są pomalowane, w sklejce i sznurkach.

Badacze wykryli w ramach testu między innymi policykliczne węglowodory aromatyczne (PAH), formaldehyd, nitrozoaminy i organiczne związki cyny - substancje rakotwórcze, mogące uszkadzać płód lub układ rozrodczy. Laboratorium wykryło w niektórych zabawkach również nikiel - silny alergen.

Alarmujące jest, że często farby, którymi były pomalowane testowane zabawki, zawierały jednocześnie po kilka trucizn. I tak na przykład w drewnianym pociągu firmy Eichhorn badania wykazały zawartość dużych ilości policyklicznych węglowodorów aromatycznych oraz NPEO (etoksylaty nonylofenolowe). Organiczne związki cyny i ołów znajdują się w samochodzie firmy Ostheimer, wyprodukowanym w Polsce na rynek niemiecki, a w kolejce Brio wykryto naftalen i organiczne związki cyny. Szkodliwe substancje laboratorium znalazło także między innymi w zabawce z Ikei - w sznurku klocków z wózkiem Mula.

d3al7nk

Najgorsze jest to, że sami rodzice, wybierając zabawkę w sklepie, nie widzą, czy znajdują się w niej toksyczne związki. Tylko niektóre z nich wyczujemy nosem. Tymczasem podczas zabawy dzieci wdychają szkodliwe substancje, wkładają zanieczyszczone zabawki do buzi i dotykają je rączkami. To wystarczy, by niebezpieczne związki przedostały się do ich organizmu.

W teście znalazły się też zabawki, które nie stwarzają żadnego zagrożenia dla zdrowia dzieci. To dowód na to, że da się wyprodukować bezpieczną zabawkę - bez użycia szkodliwych materiałów i bez drobnych części, które mogłyby zostać połknięte.

Wyniki testu obejmujące bezpieczne oraz niebezpieczne zabawki dostępne na polskim rynku, a także zabawkę wyprodukowaną w Polsce na rynek niemiecki oraz listę produktów, opublikowała Fundacja Pro-Test na swojej stronie internetowej.

d3al7nk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3al7nk