Trwa ładowanie...

Co drugi szpital zostanie skomercjalizowany?

Nawet 300 szpitali deklaruje chęć przekształcenia w spółki prawa handlowego - ustaliła "Gazeta Prawna" w resorcie zdrowia. Jeśli dodać do tego kolejne 100, które już to zrobiły, do końca 2011 roku nawet połowa z działających szpitali może zmienić formę prawną.

Share
Co drugi szpital zostanie skomercjalizowany?Źródło: Jupiterimages
d7xwpcd

Do tego czasu ma działać tzw. rządowy plan B. Jego realizacja stanie się w praktyce możliwa, dopiero teraz, bo Ministerstwo Zdrowia podpisało wreszcie umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i NFZ w tej sprawie. Szpitale mogą więc zacząć składać wnioski o dofinansowanie.

"Gazeta Prawna" zauważa jednak, że realizacja planu B rozwiąże problemy tylko części szpitali. Zdaniem ekspertów, skorzystają przede wszystkim placówki małe, powiatowe, które maja stosunkowo niewielkie zadłużenie.

Szpitale wojewódzkie, wysokospecjalistyczne i dodatkowo poważnie zadłużone raczej do programu nie przystąpią, bo ich organów założycielskich nie będzie stać na ich przejęcie. Rząd nie przedstawił też na razie pomysłu, jak rozwiązać problem zadłużenia szpitali klinicznych. Na 44 takie placówki tylko 12 nie ma długów - pisze gazeta.

d7xwpcd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7xwpcd
d7xwpcd