Trwa ładowanie...

Co to jest IBAN i jak go znaleźć?

W trakcie wysyłania pieniędzy za granicę zostaniemy zapewne poproszeni, by podać kod IBAN. Czym jest IBAN? To międzynarodowy standard numerowania kont bankowych obowiązujący w ponad 60 krajach na świecie. Na szczęście bardzo łatwo uzyskać ten numer dla swojego konta bankowego.

Co to jest IBAN i jak go znaleźć?Źródło: Fotolia
d1192xc
d1192xc

Z danych za rok 2013 wynika, że IBAN jest jednym z najczęstszych tematów wyszukiwanych przez Polaków w internecie. Fraza "czym jest iban" wygrała pod względem wzrostu popularności wśród użytkowników wyszukiwarki Google.

IBAN to angielski skrót oznaczający Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego. Standard nadawania nazw rachunku przyjęto pod koniec lat 90. XX w., a w Polsce obowiązuje od lipca 2004 r. Głównym celem wprowadzenia numeru IBAN było ułatwienie obsługi płatności na terenie UE.

Każde konto ma swój IBAN

Na szczęście nie trzeba podejmować żadnych kroków, by uzyskać numer IBAN. Jest on bowiem oparty na numerze naszego konta bankowego. W jaki sposób sprawdzić kod IBAN swojego rachunku? To bardzo proste. Do 26-cyfrowego numeru konta wystarczy dodać z przodu litery PL.

d1192xc

Numer IBAN dla polskiego rachunku liczy więc łącznie 28 znaków, z czego pierwsze dwie są literami, a pozostałe cyframi. Co ważne, przy transakcjach internetowych należy cały kod wpisywać łącznie, bez spacji. Natomiast w przypadku formularzy papierowych powinno wpisywać się go dzieląc na grupy po cztery znaki.

Standard nie do końca standardowy

Numer IBAN składa się z kodu kraju, liczby kontrolnej, numeru rozliczeniowego banku i numeru rachunku bankowego. Dla każdego kraju długość numeru IBAN jest taka sama, a dzięki wpisanym w kod specjalnym liczbom kontrolnym system jest w stanie wyłapać przynajmniej część przypadków błędnego wpisania numeru.

Pomiędzy poszczególnymi państwami występują jednak znaczne różnice w długości numeru IBAN. W Norwegii składa się on z zaledwie 15 znaków, podczas gdy na Malcie klienci muszą wpisywać aż 31 znaków. Teoretycznie maksymalna długość kodu może wynieść 34 znaki.

Obecnie standard IBAN obowiązuje w większości państw Europy, a także w niektórych krajach Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej.

d1192xc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1192xc