Trwa ładowanie...
d3mtoow

Coraz mniej przedsiębiorstw państwowych na Śląsku

O ponad jedną trzecią zmalała w ciągu
ostatnich 10 miesięcy liczba przedsiębiorstw państwowych, dla
których organem założycielskim jest wojewoda śląski. Zapowiada on,
że wkrótce formę własności zmienią kolejne państwowe firmy.

d3mtoow
d3mtoow

W piątek Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach podsumował dotychczasowe działania, związane z przekształceniami państwowych przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach trzy kolejne firmy będą skomercjalizowane, czyli przekształcone w jednoosobowe spółki Skarbu Państwa.

W woj. śląskim było najwięcej przedsiębiorstw państwowych w Polsce. Jeszcze kilka lat temu ich liczba przekraczała 300, potem stopniowo malała. W końcu ubiegłego roku wojewodzie podlegało 78 takich firm, dzisiaj 51. Większość z nich jest w likwidacji lub w upadłości, pozostała część podlega przekształceniom.

Najwięcej firm przeznaczono do komercjalizacji. Od 1 października spółką akcyjną są już Bielskie Zakłady Lin i Pasów Bezalin w Bielsku-Białej. Firmę skomercjalizowano po tym, gdy niepowodzeniem zakończyły się rokowania z potencjalnym inwestorem. Teraz kolejną próbę prywatyzacji może podjąć resort Skarbu Państwa.

_ Sytuacja ekonomiczna i pozycja spółki na rynku pozwalają przypuszczać, iż ewentualny proces prywatyzacji winien spotkać się z dużym zainteresowaniem ze strony potencjalnych inwestorów _ - ocenia rzeczniczka wojewody śląskiego Marta Malik.

d3mtoow

Zaznaczyła, że firma jest zrestrukturyzowana i rentowna - jej tegoroczny zysk brutto przekroczył 1,7 mln zł, mimo niekorzystnego dla eksporterów kursu euro i rosnących cen surowców do produkcji. Bezalin produkuje m.in. znane na rynku węże pożarnicze, wyroby powroźnicze, sznurek rolniczy.

Śląski Urząd Wojewódzki zapowiada, że w najbliższych miesiącach skomercjalizowane będą kolejne trzy przedsiębiorstwa: Rejonowe Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Rybniku, Śląska Fabryka Lamp Żarowych Helios w Katowicach (obie firmy początkowo miały być sprzedane inwestorom) oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu Zdroju, którego akcje ma docelowo przejąć miejski samorząd.

Natomiast w ostatnich miesiącach skomercjalizowano już Bielskie Zakłady Obuwia Befado w Bielsku-Białej i Fabrykę Podzespołów Elektrotechnicznych Ema-Elektrocarbon w Tarnowskich Górach (obie firmy w lipcu) oraz Zakładów Badań i Atestacji Zetom w Katowicach (w czerwcu).

Fabryka obrabiarek "Ponar-Defum" w Dąbrowie Górniczej czeka na decyzję Ministerstwa Skarbu Państwa w sprawie wniesienia tego przedsiębiorstwa do innej spółki Skarbu Państwa - Regionalnego Funduszu Gospodarczego w Częstochowie.

d3mtoow
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mtoow