Coraz więcej pracy w domu
Choć telepraca rozwija się w Polsce dynamicznie, to pracodawcy wciąż podchodzą do niej nieufnie - stwierdza "Rzeczpospolita".
Już 16 procent firm pozwala swoim pracownikom na pracę poza siedzibą, kolejnych kilkanaście procent zastanawia się nad jej wprowadzeniem. Pozostałe nie wiedzą, jakie mają prawa i obowiązki przy takim zatrudnianiu. Obawiają się, iż same nie będą mogły pilnować pracowników w ich domach.
Sejm ma zająć się rządową nowelą kodeksu pracy, gdzie zapisane są zasady telepracy. Określa telepracę jako elastyczną formę umowy. Wykonuje się ją poza biurem dzięki komunikacji elektronicznej.
_ Dla pracodawców ważne są oszczędności związane z kosztami organizacji biura, częściowo wyposażenia. Pracownikom dają szansę na zorganizowanie czasu pracy odpowiadającego ich możliwościom _ - tłumaczy Lucyna Machol-Zajda z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. _ Ta metoda sprawdza się wszędzie tam, gdzie jest wymyślona w firmie i dobrze zorganizowana _ - dodaje.
Ale nie jest dla wszystkich.
_ Są pracownicy, którzy nie umieją sobie poradzić z organizacją czasu w domu, czują się osamotnieni, wolą pracować w zespołach _ - tłumaczy ekonomistka.