Trwa ładowanie...
d3aohd3
szwajcaria
08-07-2010 16:15

Cudzoziemcy nielegalnie zbierają w Szwajcarii dane finansowe

Szwajcarski wywiad (NDB) twierdzi, że cudzoziemcy w dalszym ciągu nielegalnie zbierają w Szwajcarii "drażliwe dane", dotyczące m.in. sektora bankowości.

d3aohd3
d3aohd3

Rzecznik NDB Felix Endrich potwierdził w czwartek doniesienia prasowe, według których zarzut ten jest zawarty w przedłożonym w tym roku dorocznym raporcie szwajcarskiego wywiadu.

Endrich nie wymienił konkretnych krajów bądź służb wywiadowczych. - Z zasady nie obwiniamy żadnego państwa ani służby wywiadowczej - powiedział i dodał, że strona szwajcarska chciała jedynie pokazać, że wie o takiej działalności.

Rzecznik NDB nie wykluczył, że chodzi także o nielegalne pozyskiwanie danych zagranicznych klientów szwajcarskich banków. Płyty CD z takimi informacjami o "grzesznikach podatkowych" kupiło m.in. kilka niemieckich krajów związkowych.

W raporcie NDB napisano, że kryzys finansowy i związany z nim spadek wpływów z tytułu podatków skłoniły "niektóre państwa do aktywnego pozyskiwania informacji, aby w Szwajcarii szukać nieopodatkowanych pieniędzy swoich obywateli". (PAP)

d3aohd3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3aohd3