Trwa ładowanie...
d1fog6w

Cypryjskie banki w czwartek czynne w godz. 12-18 - bank centralny

27.03. Nikozja (PAP/AFP, Reuters) - Wszystkie banki na Cyprze zostaną otwarte w czwartek, po 12-dniowej przerwie, i będą pracować od południa do godz. 18 (od godz. 11 do 17 czasu...

d1fog6w
d1fog6w

27.03. Nikozja (PAP/AFP, Reuters) - Wszystkie banki na Cyprze zostaną otwarte w czwartek, po 12-dniowej przerwie, i będą pracować od południa do godz. 18 (od godz. 11 do 17 czasu polskiego) - ogłosiła w środę wieczorem rzeczniczka cypryjskiego banku centralnego Aliki Stylianu.

Informację o tym, że banki z pewnością wznowią pracę w czwartek, podał też rzecznik ministerstwa finansów; nie sprecyzował jednak godzin pracy banków.

Także wieczorem szef wydziału audytu wewnętrznego cypryjskiego banku centralnego Jangos Demetriu potwierdził wcześniejsze informacje mediów o wprowadzeniu kontroli kapitałów bankowych począwszy od czwartku.

W państwowej telewizji Demetriu oświadczył, że górny limit wypłat gotówki zostanie ustalony na 300 euro dziennie na osobę.

d1fog6w

Dodał, że bez ograniczeń korzystać będzie można z kart kredytowych na terytorium Cypru, ale na operacje za granicą wprowadzono limit 5 tys. euro miesięcznie. Nie będzie możliwe również realizowanie czeków. Te nadzwyczajne środki mają zapobiec odpływowi kapitału za granicę po otwarciu banków.

Jak poinformował Demetriu, ograniczenia mają obowiązywać przez cztery dni, co przeczy wcześniejszym doniesieniom greckiej gazety "Kathimerini", według której miało to być siedem dni. "Nie oznacza to, że w tym czasie w zależności od rozwoju sytuacji warunki nie mogą zostać zmienione" - zastrzegł.

Dodał ponadto, że bank centralny będzie kontrolował wszystkie transakcje komercyjne na kwoty powyżej 5 tys. euro.

Banki na Cyprze były zamknięte od 16 marca w związku z negocjacjami, prowadzonymi z międzynarodowymi wierzycielami, na temat planu ratunkowego dla wyspy w zamian za restrukturyzację sektora bankowego.

Zwykle większość cypryjskich banków zaczyna pracę o godz. 8.30, a kończy wczesnym popołudniem. Nie podano żadnego wyjaśnienia zmian godzin pracy banków - zaznacza AFP.

Związek pracowników banków zapewnił, że instytucje są gotowe do podjęcia pracy; zaapelował do klientów, by nie wyładowywali frustracji na personelu. (PAP)

ksaj/ mc/ asa/

d1fog6w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fog6w